VIDEO EXCLUSIV Nu s-a mai întâmplat de la Mutu încoace! Ce a făcut Gianluigi Donnarumma în meciul Italia - Croația

EURO 2024 Adrian Mutu Gianluigi Buffon Gianluigi Donnarumma EURO 2024
Data publicarii: Marti 25 Iunie 2024, 11:35
Data actualizarii: Marti 25 Iunie 2024, 11:36

Italia a remizat cu Croația, scor 1-1, în ultima etapă din Grupa B de la EURO 2024.

Croații puteau încheia partida în avantaj, dar Luka Modric a ratat un penalty în minutul 54, în meciul disputat la Leipzig.

Gianluigi Donnarumma, primul portar italian după Gianluigi Buffon, care apără un penalty la EURO

Gianluigi Donnarumma este primul portar italian care apără un penalty la EURO după Gianluigi Buffon.

La partida cu Croația, Donnarumma a avut o paradă de excepție în minutul 54, la șutul de la 11 metri expediat de Luka Modric. Goalkeeper-ul italian a plonjat în partea stângă și a respins excepțional. Totuși, un minut mai târziu, mijlocașul croat de la Real Madrid a reușit să deschidă scorul.

În al optulea minut al prelungirilor, Mattia Zaccagni a reușit să restabilească egalitatea, iar italienii au încheiat grupa pe locul doi, cu patru puncte, în timp ce croații rămân cu șanse minime de calificare în faza optimilor de finală.

Până la Donnarumma, ultimul goalkeeper italian care a apărat un penalty la Campionatul European a fost Gianluigi Buffon, care a reușit acest lucru chiar în fața unui jucător român, Adrian Mutu.

Se întâmpla la EURO 2008, în etapa a doua din faza grupelor, când meciul se încheia la egalitate, scor 1-1. Mutu deschide atunci scorul în minutul 55, dar Christian Panucci restabilea egalitatea doar un minut mai târziu. În minutul 81, tricolorii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, dar Gianlugi Buffon a parat șutul lui Adrian Mutu.

VIDEO Penalty-ul apărat de Gianluigi Donnarumma în meciul Italia - Croația 1-1