VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Olanda - Anglia 1-2 a fost în direct la Pro TV și pe VOYO! Ollie Watkins, eroul englezilor!

EURO 2024 | Olanda - Anglia 1-2 a fost în direct la Pro TV și pe VOYO! Ollie Watkins, eroul englezilor!  EURO 2024

Anglia a "dovedit-o" pe naționala "Portocalei Mecanice" și o va întâlni pe Spania în finala Campionatului European din Germania, turneu care este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Olanda - Anglia 1-2

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 90: GOOOL Anglia! Ollie Watkins șutează din unghi și înscrie!

• Olanda Anglia In Semifinalele Euro 2024 Live Miercuri De La 22 00 Pe Pro Tv Si Voyo Cody Gakpo Lupta Si 4

Minutul 80: Gol anulat Anglia! Bukayo Saka înscrie, dar golul a fost anulat după intervenția VAR. Atacantul londonezilor de la Arsenal a fost surprins într-o poziție ilegală.

Minutul 78: Ocazie Olanda! Xavi Simons este găsit în interiorul careului. Mijlocașul șutează din prima, dar șutul este prins fără probleme de Jordan Pickford.

Minutul 68: Ocazie Olanda! Cody Gakpo trimite o centrare în careu. Mingea nu ia traiectoria dorită și s-a îndreptat spre poarta lui Jordan Pickford. Portarul este pe fază și boxează balonul în corner.

Minutul 65: Ocazie Olanda! O mingea îl găsește pe Virgil van Dijk în careu. Fundașul trimite un șut puternic, dar Jordan Pickford reușește o intervenție formidabilă.

Minutul 61: Joey Veerman trimite o centrare în careu în speranța de a găsi un coechipier. Precizia nu a fost de partea sa și mingea iese înafara careului.

Minutul 45: Start de repriză secundă!

Prima repriză

Minutul 45+3: Final de primă repriză!

Minutul 32: Ocazie Anglia! Phil Foden a fost găsit de un coechipier la marginea careului. Acesta trimite un "finesse" la colțul lung, dar mingea lovește doar bara transversală.

Minutul 30: Ocazie Olanda! Denzel Dumfries trimite o execuție cu capul din corner, dar precizia nu a fost de partea sa și lovește doar bara transversală.

Minutul 23: Ocazie Anglia! Phil Foden şutează din interiorul careului. Englezul reușește să invingă portarul, dar Denzel Dumfries a stat pe "baricade" și a scos mingea de pe linia porții.

Minutul 18: GOOOL Anglia! În urma verificării VAR, Anglia a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Harry Kane își face pașii bine și tranformă penalty-ul.

Minutul 13: Ocazie Anglia! Harry Kane își încearcă norocul de la mare distanță! Atacantul șutează în forță, dar portarul își face treaba și respinge.

Minutul 7: GOOOL Olanda! Xavi Simons a interceptat o minge pierdută de Declan Rice. Mijlocașul înaintează, șutează, golazo!

Minutul 1: Start de meci!

Echipele de start

Olanda: Verbruggen; Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké; Schouten, Simons, Reijnders; Malen, Depay, Gakpo

Rezerve: Bergwijn, Bijlow, Blind, Brobbey, de Ligt, Flekken, Frimpong, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, van de Ven, Veerman, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee

Selecționer: Ronald Koeman

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Guehi; Saka, Mainoo, Rice, Trippier; Bellingham, Foden; Kane

Rezerve: Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Henderson, Konsa, Palmer, Ramsdale, Shaw, Toney, Watkins, Wharton

Selecționer: Gareth Southgate

A doua semifinală de la EURO 2024, Olanda - Anglia, se joacă miercuri de la ora 22:00, LIVE pe PRO TV și VOYO, și LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe Sport.ro.

Partida se dispută pe ”Westfalenstadion/Signal Iduna Park” din Dortmund, arbitru va fi ”eternul” Felix Zwayer (centralul de la România - Olanda 0-3 din optimi), iar învingătoarea va juca în marea finală împotriva Spaniei.

În sferturi, Olanda (care în optimi a trecut de România, 3-0) a eliminat-o pe Turcia, scor 2-1, în timp ce Anglia a avut mult de furcă în fața Elveției, 1-1 și 5-3 la loviturile de departajare.

Cody Gakpo și Dani Olmo, singurii din topul golgheterilor rămași în competiție

În clasamentul golgheterilor de la EURO 2024, după faza sferturilor de finală și înaintea semifinalelor Spania - Franța și Olanda - Anglia, continuă să se afle pe primul loc un grup de cinci fotbaliști, fiecare dintre ei cu câte trei goluri: Jamal Musiala (Germania), Georges Mikautadze (Georgia), Ivan Schranz (Slovacia), Cody Gakpo (Olanda) și Dani Olmo (Spania).

Gakpo, cel care ne-a făcut zile fripte în optimi (un gol și o pasă de gol în meciul cu ”tricolorii”), și Dani Olmo, calificat cu Spania în finală, sunt singurii din topul golgheterilor rămași în competiție.

Lotul Olandei la EURO 2024

Portari: Justin Bijlow (Feyenoord), Mark Flekken (Brentford), Bart Verbruggen (Brighton);

Fundași: Nathan Aké (Manchester City), Daley Blind (Girona), Virgil van Dijk (Liverpool), Denzel Dumfries (Inter Milano), Lutsharel Geertruida (Feyenoord), Matthijs de Ligt (Bayern Munchen), Micky van de Ven (Tottenham), Stefan de Vrij (Inter Milano);

Mijlocași: Ryan Gravenberch (Liverpool), Tijjani Reijnders (AC Milan), Jerdy Schouten (PSV Eindhoven), Joey Veerman (PSV Eindhoven), Georginio Wijnaldum (Al-Ettifaq), Ian Maatsen (Aston Villa);

Atacanți: Steven Bergwijn (Ajax Amsterdam), Brian Brobbey (Ajax Amsterdam), Memphis Depay (Atletico Madrid), Cody Gakpo (Liverpool), Donyell Malen (Borussia Dortmund), Xavi Simons (Leipzig), Wout Weghorst (Hoffenheim), Joshua Zirkzee (Bologna), Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen).

Lotul Angliei la EURO 2024

Portari: Dean Henderson (Crystal Palace), Jordan Pickford (Everton), Aaron Ramsdale (Arsenal);

Fundași: Lewis Dunk (Brighton), Joe Gomez (Liverpool), Marc Guehi (Crystal Palace), Ezri Konsa (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle), Kyle Walker (Manchester City);

Mijlocași: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Conor Gallagher (Chelsea), Kobbie Mainoo (Manchester United), Adam Wharton (Crystal Palace) Declan Rice (Arsenal);

Atacanți: Jude Bellingham (Real Madrid), Jarrod Bowen (West Ham), Eberechi Eze (Crystal Palace), Phil Foden (Manchester City), Anthony Gordon (Newcastle United), Harry Kane (Bayern Munchen), Cole Palmer (Chelsea), Bukayo Saka (Arsenal), Ivan Toney (Brentford), Ollie Watkins (Aston Villa).