VIDEO EXCLUSIV Olanda - Turcia 2-1 | 'Portocala Mecanică' se alătură careului de ași de la EURO 2024

Olanda - Turcia 2-1 | Portocala Mecanică se alătură careului de ași de la EURO 2024 EURO 2024

Olanda s-a calificat în semifinalele de la EURO 2024, după ce a trecut de Turcia, scor 2-1. Pentru un loc în finală, va juca împotriva Angliei.

Olanda - Turcia 2-1

Final de meci!

Minutul 90+1 - Ocazie pentru Turcia! Semih Kilicsoy trimite o lovitură cu capul din apropiere, dar Bart Verbruggen are o intervenție salvatoare.

• Olanda Turcia Ora 22 00 Live Pe Pro Tv Si Voyo Portocala Mecanica Isi Continua Cursa Spre Marele Trofeu 3

Minutul 75 - GOOOL Olanda! Denzel Dumfries centrează în careu, iar Cody Gakpo trimite, la limită, în poartă.

Minutul 70 - GOOOL Olanda! Memphis Depay centrează la marginea careului, de unde Stefan de Vrij trimite mingea cu capul pe centrul porţii.

Minutul 66 - Ocazie pentru Turcia! Kenan Yildiz ajunge la o minge respinsă la marginea careului și trimite spre poartă, dar Bart Verbruggen e pe fază și are o intervenție foarte bună.

Minutul 56 - Ocazie pentru Turcia! Arda Guler execută o lovitură liberă de la 26 m, mingea este împinsă la limită, în bară.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 35 - GOOOL Turcia! Samet Akaydin deschide scorul în urma unei lovituri cu capul, venită după o centrare perfect plasată a lui Arda Guler.

Minutul 11 - Ocazie pentru Turcia! Salih Ozcan şutează de la marginea careului, dar mingea trece peste bara transversală.

A început partida!

Olanda - Turcia: echipele de start

Olanda: Verbruggen - Ake, Van Dijk,  De Vrij, Dumfries - Reijnders, Simons, Schouten - Gakpo, Depay, Bergwijn

Rezerve: Biljow, Flkken, Geertrulde, De Ligt, Wijnaldum, Frimpong, Weghorst, Van de Ven, Veerman, Blind, Malen, Brobbey, Gravenberch, Zirkzee

Selecționer Ronald Koeman

Turcia: Günok - Müldür, Akaydin, Ayhan, Bardakci, Kadioglu - Yilmaz, Ozcan, Calhanoglu, Yidiz - Guler

Rezerve: Bayindir, Cakir, Celkil, Yokuslu, Akturkoglu, Tosun, Yazici, Kaplan, Kahveci, Akgun, Yildirm

Selecționer Vincenzo Montella

După ce a eliminat România în optimile de la EURO 2024, Olanda își continuă cursa în drumul spre marele trofeu, la Berlin, cu reprezentativa Turciei.

Turcia a ajuns în sferturile de finală de la EURO 2024 după ce a eliminat Austria în optimi, scor 2-1. Acum, cele două formații se luptă la Berlin pentru un loc în semifinala care va disputa pe 10 iulie, la Dortmund.

Învingătoarea dintre Olanda și Turcia se va duela în următorul act al competiției cu Anglia sau Elveția.

Ronald Koeman: "România și Turcia, naționale care joacă cu inima"

Koeman spune că victoria la scor contra României (3-0) din optimi le-a oferit un moral bun jucătorilor săi înaintea sfertului de finală contra Turciei.

"Cum ne-am pregătit pentru sferturile de finală? În mare măsură ne-am concentrat la propriul nostru joc. La fel ca românii, turcii vor aborda această partidă jucând cu inima. Sunt foarte entuziaști, buni cu mingea la picior, însă știm că la un anumit moment vor lăsa spații și va trebui să profităm de ele. Va trebui să facem din nou un meci bun.

Jucăm pentru un loc în semifinale, iar asta nu se întâmplă prea des. Ne dăm seama că nu va fi ușor să câștigăm, însă, după o zi slabă contra Austriei, meciul cu România a fost bun pentru moralul nostru", a spus Ronald Koeman, vineri seară.