VIDEO EXCLUSIV Părere sinceră a lui Florin Răducioiu după ce Ucraina a învins Slovacia și calculele în grupa României s-au complicat

Părere sinceră a lui Florin Răducioiu după ce Ucraina a învins Slovacia și calculele în grupa României s-au complicat EURO 2024

Ucraina a reușit să o învingă pe Slovacia, cu scorul de 2-1, și a trecut pe locul 2 în Grupa E, din care mai fac parte România și Belgia, care se vor duela sâmbătă, de la 22:00, în direct pe Pro TV și Voyo.

Naționala din Slovacia a reușit să deschidă scorul după doar 17 minute, iar la pauză părea că minunea slovacilor de la EURO 2024 continuă, mai ales că reprezentativa condusă de Francesco Calzona a controlat prima repriză.

Singurele momente periculoase de care au dat dovadă ucrainenii au veni abia pe finalul primei reprize, când Tymchyk a nimerit bara laterală. Zinchenko a ratat și el o șansă bună de gol în minutul 42.

Apoi, în repriza secundă, ucrainenii au preluat controlul, iar golul egalizator a venit în minutul 54, la o centrarea a lui Zinchenko și o finalizare a lui Shaparenko. Mudryk își putea trece numele pe lista marcatorilor în minutul 74, dar șutul său a nimerit bara laterală. Câteva minute mai târziu, ucrainenii au trecut în avantaj, după golul marcat de Yaremchuk.

Florin Răducioiu, reacție după ce Ucraina a învins Slovacia

Florin Răducioiu, specialist Pro TV pe parcursul EURO 2024, a declarat în emisiunea Studio EURO 2024 că partida a fost una pe care Ucraina merita să o câștige, dat fiind modul în care a arătat echipa pe care România a învins-o în prima etapă cu 3-0.

Din punctul de vedere al fostului mare internațional, Ucraina s-a motivat după eșecul cu tricolorii și a învins meritat, chiar dacă acum România a fost încurcată de un astfel de rezultat și calculele grupei se complică.

”Echipa Ucrainei a fost mai bună în partida cu Slovacia, a fost o victorie meritată. A fost altă echipă a Ucrainei, chiar dacă a fost 1-0 pentru Slovacia. Lucrurile se puteau întâmpla astfel încât Slovacia putea să câștige, dar Ucraina a fost complet diferită față de duelul cu noi, cu jucători mai incisivi și mai inspirați, mai ales în ultimii metri.

Ucraina a câștigat, am văzut că mesajul lui Zelenski a contat. Au fost îmbărbătați de mesajul președintelui. A fost o victorie a poporului ucrainean, una meritată, pe fondul unui joc bun ofensiv. Am văzut câțiva jucători la un nivel bun”, a spus Florin Răducioiu în emisiunea Studio EURO 2024, de la Pro TV!

România întâlnește Belgia sâmbătă

În urma rezultatului dintre Ucraina și Slovacia, tricolorii rămân, totuși, în continuare pe prima poziție în grupă, în timp ce Belgia este ultima clasată, fără niciun punct.

După debutul entuziasmant de la EURO 2024, România - Ucraina 3-0, tricolorii lui Edward Iordănescu dau piept sâmbătă, la Koln, cu naționala Belgiei, de la ora 22:00, LIVE pe Pro TV și Voyo și live-text pe site-ul sport.ro.