VIDEO EXCLUSIV Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 d.l.d.) | Calificare muncită pentru lusitani, Diogo Costa apără trei lovituri de departajare

Cristiano Ronaldo EURO 2024 Nationala Portugaliei Nationala Sloveniei optimi euro 2024 EURO 2024
Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 00:48
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 00:58

Portugalia s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024, urmând să joace împotriva Franței în următoarea fază a competiției.

Urmează loviturile de departajare!

Minutul 115 - Ocazie pentru Slovenia! Benjamin Sesko trece uşor de Pep şi trimite mingea spre colţul drept de jos, dar Diogo Costa are o intervenție formidabilă

Minutul 105 - Ratare pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo execută lovitura de pedeapsă primită în urma unui fault în atac, dar Jan Oblak are o intervenție excelentă.

Finalul timpului regulamentar! Urmează reprizele de prelungire.

Minutul 55 - Ocazie pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo trimite un șut din lovitură liberă, însă Jan Oblak apără.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+2 - Ocazie pentru Portugalia! Joao Palhinha șutează de la marginea careului, însă mingea se lovește de bara laterală a porții.

Minutul 34 - Ocazie pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo șutează puțin peste bara transversală, din lovitură liberă.

Minutul 13 - Ocazie pentru Portugalia! Bernardo Silva pasează în careu spre Bruno Fernandes, care, însă, nu reușește să ajungă la minge.

A început partida!

Portugalia - Slovenia: echipele de start

Portugalia: Costa - Cancelo, Pepe, Dias, Mendes - Vitinha, Palhinha, Fernandes - B. Silva, Ronaldo, Leao

Selecționer: Roberto Martinez (50 de ani)

Slovenia: Oblak - Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec - Stojanovic, Elsnik, Gnezda Cerin, Mlakar - Sporar, Sesko

Selecționer: Matjaz Kek

Portugalia - Slovenia din optimile de finală ale EURO 2024 este transmis în direct de la ora 22:00 pe PRO TV și VOYO, și LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe Sport.ro.

Meciul se joacă la Frankfurt și este arbitrat de italianul Daniele Orsato.

Lustitanii încă se află în așteptarea primului gol marcat la acest turneu final de fotbalistul-record Cristiano Ronaldo, ajuns la 39 de ani și titular în toate cele tei meciuri din faza grupelor.

Cristiano Ronaldo nu a înscris în grupele EURO 2024, dar este iar primul din istorie

Cristiano Ronaldo a devenit primul fotbalist european din istorie care a ajuns la 50 de apariții cu naționala la turneele finale mondiale și continentale (28 la Campionatul European + 22 la Campionatul Mondial)!

De altfel, este pentru prima dată pentru portughez când nu marchează în faza grupelor la un turneu final - la precedentele 10 la care a participat a înscris de fiecare dată!

Lotul Portugaliei pentru EURO 2024

PORTARI: Diogo Costa (Porto), Rui Patrício (Roma), José Sá (Wolves)

FUNDAȘI: João Cancelo (Barcelona), Diogo Dalot (Manchester United), Rúben Dias (Manchester City), Gonçalo Inácio (Sporting CP), Nuno Mendes (Paris), Pepe (Porto), Nélson Semedo (Wolves), António Silva (Benfica)

MIJLOCAȘI: Danilo (Paris), Bruno Fernandes (Manchester United), Pedro Neto (Wolves), João Neves (Benfica), Rúben Neves (Al-Hilal), Matheus Nunes (Manchester City), João Palhinha (Fulham), Bernardo Silva (Manchester City), Vitinha (Paris)

ATACANȚI: Francisco Conceição (Porto), João Félix (Barcelona), Diogo Jota (Liverpool), Rafael Leão (AC Milan), Gonçalo Ramos (Paris), Cristiano Ronaldo (Al-Nassr)

Lotul Sloveniei pentru EURO 2024

PORTARI: Vid Belec (APOEL), Jan Oblak (Atlético de Madrid), Igor Vekić (Vejle)

FUNDAȘI: Jure Balkovec (Alanyaspor), Jaka Bijol (Udinese), Miha Blažič (Lech Poznań), David Brekalo (Orlando City), Vanja Drkušić (Sochi), Erik Janža (Górnik Zabrze), Žan Karničnik (Celje), Jon Gorenc Stanković (Sturm Graz), Petar Stojanović (Sampdoria)

MIJLOCAȘI: Timi Elšnik (Olimpija Ljubljana), Adam Gnezda Čerin (Panathinaikos), Tomi Horvat (Sturm Graz), Josip Iličić (Maribor), Jasmin Kurtić (Südtirol), Sandi Lovrić (Udinese), Benjamin Verbič (Panathinaikos), Adrian Zeljković (Spartak Trnava), Nino Žugelj (Bodø/Glimt)

ATACANȚI: Žan Celar (Lugano), Jan Mlakar (Pisa), Benjamin Šeško (Leipzig), Andraž Šporar (Panathinaikos), Žan Vipotnik (Bordeaux)