Presa din Elveția reacționează aspru după eliminarea de la EURO: "Knock-Out brutal!"

Presa din Elveția reacționează aspru după eliminarea de la EURO: Knock-Out brutal!   EURO 2024

Elveția a fost eliminată la lovituri de departajare de Anglia, în sferturile Campionatului European din Germania.

Echipa naţională a Angliei a învins sâmbătă, la Dusseldorf, scor 5-3, după lovituri de la 11 metri, reprezentativa Elveţiei, în sferturile de finală ale Euro 2024, calificându-se în semifinalele competiţiei. La finalul a 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

"Knock-Out brutal!", au titrat cei de la Blick.

"Acest lucru nu poate fi adevărat. La fel ca în 2021, naționala de fotbal a Elveției a eșuat în sferturile de finală ale Campionatului European la penalty-uri. De data asta ne-au eliminat englezii.

Englezii repetă acum ceea ce ne-au făcut spaniolii în 2021. Ne-au distrus visul de la Campionatul European la loviturile de departajare. Doar un singur jucător a eșuat la loviturile de departajare: șeful apărării Manuel Akanji", au mai notat cei de la Blick.

Anglia, finalista ediţiei trecute, a reuşit să avanseze în penultimul act în ciuda unei noi prestaţii neconvingătoare. Echipa antrenată de Gareth Southgate s-a impus la penalty-uri, unde jucătorii săi au executat fără eroare, Cole Palmer, Jude Bellingham, Bukayo Saka, Ivan Toney şi Trent Alexander-Arnold.

Pentru Elveţia, fosta adversară a României în preliminarii, au înscris Fabian Schaer, Xherdan Shaqiri şi Zeki Amdouni, în timp de fundaşul Manuel Akanji, jucător la Manchester City, a ratat, şutul său fiind apărat de Jordan Pickford.