Presa din Italia a reacționat după ce Squadra Azzurra a fost eliminată de la EURO 2024: "Capul jos!"

Data publicarii: Sambata 29 Iunie 2024, 21:01
Data actualizarii: Sambata 29 Iunie 2024, 21:13

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Prima optime de la turneul final din Germania a adus și prima surpriză.

Elveţia s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins fără drept de apel Italia, deţinătoarea titlului, cu scorul de 2-0, sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin.

La Berlin, Donnarumma a salvat la şutul lui Embolo, din minutul 24, dar nu a mai putut face nimic la golul lui Remo Freuler, din minutul 37. Imediat după pauză, elveţienii şi-au majorat avantajul, prin reușita superbă a lui Vargas, în minutul 46.

Ce au scris italienii despre eliminarea de la EURO 2024

Presa din Italia nu a avut milă după ce naționala antrenată de Luciano Spalletti a fost eliminată de la EURO 2024, în optimile de finală.

"Una dintre cele mai rele evoluții", a titrat Italian Football TV.

"Călătoria Italiei se încheie aici, cu o înfrângere dificilă împotriva Elveției în optimile de finală. Mai întâi Freuler și apoi Vargas au condamnat o Italia nu foarte agresivă și fără stare competitivă", au scris cei de la Corriere dello Sport.

"Capul jos: Italia este distrusă de Elveția și este OUT de la EURO", a notat Tuttomercatoweb, în timp ce Gazzetta dello Sport a titrat: "Italia și-a pierdut identitatea, out de la EURO 2024".