Presa din Scoția exultă după ce Anglia a pierdut finala EURO 2024!

EURO 2024 Anglia Gareth Southgate Spania EURO 2024
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 09:09
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 09:26

Spania a triumfat în finala EURO 2024, după ce a învins Anglia cu scorul de 2-1 și a cucerit astfel cel de-al patrulea titlu european din istorie.

Meciul, urmărit pe PRO TV și VOYO, a oferit o demonstrație de fotbal de înaltă clasă, finalizată cu un deznodământ care a adus laude ibericilor și ironii englezilor din partea presei scoțiene.

După o primă repriză fără goluri, Spania a deschis scorul în minutul 50 prin Nico Williams, care a finalizat o acțiune superbă creată de Lamine Yamal.

• Gareth Southgate

Anglia a răspuns în minutul 73 printr-un gol spectaculos al lui Cole Palmer, un șut de la distanță la care portarul Unai Simon nu a avut reacție.

Cu toate acestea, Mikel Oyarzabal a asigurat victoria Spaniei cu un gol în minutul 86, aducând trofeul în peninsula Iberică pentru prima dată după 12 ani.

Presa din Scoția a luat-o peste picior pe selecționata Angliei, după finala pierdută: "Același fotbal robotizat!"

Imediat după meci, presa din Scoția a reacționat cu ironie la adresa selecționatei Angliei.

Publicația The National a titrat: "Dacă trofeul EURO se 'duce acasă', atunci clar va merge în Spania. Anglia a sperat, dar Spania ne-a încântat! Totul a mers ca la carte".

Comentariile scoțienilor nu s-au oprit aici, iar publicația menționată anterior s-a luat și de stilul de joc al englezilor.

"Același fotbal robotizat, repetitiv și, în mare parte, lipsit de nuanță, a prestat Anglia lui Southgate", au mai scris scoțienii.

Pentru Spania, victoria din 2024 marchează al patrulea lor titlu european, după succesele din 1964, 2008 și 2012. Aceasta îi plasează pe iberici în fruntea clasamentului all-time al competiției, depășind Germania, care rămâne cu trei titluri, ultimul câștigat în 1996.

Pentru Anglia, finala pierdută din 2024 reprezintă a doua oportunitate ratată de a cuceri un Campionat European, după eșecul din 2021.

VIDEO | Rezumat Spania - Anglia 2-1