VIDEO EXCLUSIV Presa din Spania a reacționat imediat după câștigarea EURO 2024: ”Suntem regii Europei!”

Spania - Anglia Anglia finala euro 2024 Spania EURO 2024
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 00:20
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 00:20

Spania a câștigat cu 2-1 finala EURO 2024 cu Anglia. Turneul final s-a văzut în direct pe PRO TV și VOYO.

După 0-0 la finele primei reprize, Nico Williams a reușit să deschidă scorul în minutul 50 din pasa lui Lamine Yamal.

Englezii au revenit în joc în minutul 73 cu reușita lui Cole Palmer, care a punctat cu un șut superb din afara careului, la care Unai Simon n-a putut să intervină.

În minutul 86, ibericii au revenit în avantaj cu golul marcat de Mikel Oyarzabal și Spania este, pentru a patra oară în istorie, campioană europeană!

Ce a scris presa din Spania după finala EURO 2024

Imediat după ce Spania a câștigat EURO pentru prima oară după 12 ani, presa iberică a reacționat. Publicațiile spaniole consideră că succesul naționalei lui Luis de la Fuente este meritat din plin.

”Al patrulea EURO este aici! Suntem campioni europeni din nou!”, este titlul dat de publicația Marca. ”O victorie meritată. Anglia nu a făcut NIMIC în afară de gol”, a mai scris sursa citată.

”Din nou regii Europei!”, a scris AS.com.

”2-1: campionii Europei!”, a titrat Mundo Deportivo, care a continuat: ”Ce bucurie pentru echipa Spaniei, care sărbătorește pe gazon! Ce frumos! Toți jucătorii plâng!”.

Pentru Spania, acesta a fost al patrulea turneu final continental câștigat, după cele din 1964, 2008 și 2012. Este un record absolut de la înființarea competiției, ibericii depășind Germania, care rămâne cu trei trofee (ultimul în 1996).

Anglia rămâne fără niciun triumf la Campionatul European. Are, în schimb, două finale pierdute (2021 și 2024).

VIDEO - Rezumatul partidei Spania - Anglia 2-1, finala EURO 2024