VIDEO EXCLUSIV Presa din Ungaria a reacționat după ce Spania a câștigat titlul european pentru a patra oară în istorie

Spania EURO 2024 Presa din Ungaria EURO 2024
Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 00:09
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 00:12

Spania a câştigat, duminică, pentru a patra oară titlul european la fotbal, învingând în finala EURO 2024, cu scorul de 2-1, pe Anglia. Spaniolii au mai câştigat trofeul în 1964, 2008 şi 2012.

Jurnaliștii din Ungaria au reacționat după finala de la Berlin, descriind reușita naționalei Spaniei, care a devenit campioană europeană pentru a patra oară, în istorie.

"În ciuda golului egalizator al lui Palmer, Spania este campioană europeană pentru a patra oară în istorie!

Naționala Angliei a pierdut a doua finală consecutivă, după ce Spania a obținut victoria în urma unui gol marcat în minutul 86", au scris cei de la sportal.hu.

"Au preluat conducerea de două ori, iar a doua reușită a fost suficientă: Spania este campioană europeană pentru a patra oară", a titrat și nemetzisport.hu.

EURO 2024 | Spania - Anglia s-a încheiat 2-1

Pe Olympiastadion, Lamine Yamal a mai stabilit un record odată cu titularizarea în meciul cu Anglia, devenind cel mai tânăr jucător prezent într-o finală de Campionat Mondial sau European, la numai 17 ani şi o zi.

Pe teren, prima repriză a fost una a defensivelor, fără ocazii mari. Prima şansă reală de gol a venit în minutul 45, când Phil Foden a reluat din careu, din unghi, dar Unai Simon s-a aflat pe traiectoria balonului şi a respins.

Imediat după pauză, în minutul 47, cei doi puşti din echipa Spaniei au creat faza prin care ibericii au deschis scorul. Lamine Yamal a primit în terenul englezilor, a înaintat şi a pasat perfect pentru Nico Williams, iar acesta a înscris cu stângul, din careu.

Anglia a egalat în minutul 73, prin şutul din afara careului al lui Cole Palmer, din pasa lui Jude Bellingham. Spaniolii au trecut din nou la conducere în minutul 87, după golul lui Oyarzabal. Britanicii au trecut pe lângă egalare în minutul 90, când Unai Simon a respins lovitura de cap a lui Declan Rice, faza a continuat şi Dani Olmo a respins de pe linia porţii şutul lui Guehi.