VIDEO EXCLUSIV Puteam fi de neuitat în istoria europenelor! Stanciu a vrut să îi dea gol din corner portarului care a dus-o pe Real în finala UCL

Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 26 Iunie 2024, 07:44
Data actualizarii: Miercuri 26 Iunie 2024, 07:45

Doar câțiva centimetri au lipsit pentru ca Nicolae Stanciu să înscrie unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria campionatelor europene.

În direct și în exclusivitate la PRO TV și pe VOYO, România a obținut luni, 17 iunie 2024, cea mai clară victorie semnată vreodată la un turneu final.

Golurile marcate de Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Drăguș au adus României o victorie scor 3-0 în detrimentul Ucrainei, un rezultat neașteptat de marea parte a suporterilor echipei naționale române.

Nicolae Stanciu, aproape de „golul secolului” la EURO 2024

• Bara din corner poate rămâne cel mai mare regret al lui Stanciu la UEFA EURO 2024.

Purtați de entuziasmul șutului trimis de Nicolae Stanciu la vinclul porții lui Andrei Lunin, „tricolorii” au atacat cu avânt în minutele următoare, semnând o ocazie notabilă prin Dennis Man, urmată de un corner care putea consemna golul ediției 2024 a Campionatului European de Fotbal.

Stanciu nu doar că a fost la un pas să semneze dubla, dar și să îl învingă din corner pe portarul care a calificat-o pe Real Madrid în finala Champions League 2024.

Lunin, prestație modestă în meciul cu România. A fost „omul meciului” City - Real, în sferturile Champions League

• Lunin a parat penalty-urile executate de Bernardo Silva și Mateo Kovacic, aducând calificarea madrilenilor în semifinale.

Lunin a apreciat greșit traiectoria și efectul mingii expediate de Stanciu de la colțul terenului direct în bara porții ucrainenilor.

Pentru Real Madrid, Andrei Lunin a fost integralist în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor, ediția 2023/24, exceptând finala câștigată de madrileni scor 2-0 în fața Borussiei Dortmund.

Lunin a fost lăudat pentru prestațiile avute în semifinala cu Bayern Munchen, dar și în meciurile crâncene disputate în sferturi, între Real Madrid și Manchester City.

În meciul doi al fazei grupelor, Ucraina s-a redresat, învingând Slovacia, scor 2-1, dar Lunin a fost lăsat de Rebrov pe banca de rezerve.

Anatoli Trubin, portarul titular al Benficăi a avut o serie de parade impresionante, încă din primele minute ale jocului cu slovacii.

REZUMAT VIDEO România - Ucraina 3-0 (17 iunie 2024)