Radu Drăgușin, criticat de o legendă a fotbalului englez, după victoria cu Ucraina: Hai, fii serios!"

radu dragusin Danny Murphy Radu Stefan Romania Ucraina EURO 2024 Radu Drăgușin / Foto - Getty Images
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 07:55
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 07:54

Luni după-amiză, echipa națională a României a reușit să obțină o victorie istorică la Campionatul European, după ce a îngenunchiat-o pe Ucraina, scor de 3-0.

Aceasta este a doua lor victorie în cadrul competiției, la 24 de ani de la precedenta (3-2 împotriva Angliei), în ciuda faptului că au pornit cu șansa a doua în acest meci.

Un meci tactic impecabil

România a demonstrat o strategie tactică perfectă și s-au impus prin golurile marcate de Nicolae Stanciu (minutul 29), Răzvan Marin (minutul 53) și Denis Drăguș (minutul 57). Chiar dacă au avut o posesie inferioară (34%-66%), tricolorii au fost superiori la capitolul șuturi pe poartă, cu un raport de 5-2.

• Radu Drăgușin / Foto - Getty Images

Radu 'Dragonul', un zid în defensivă

Una dintre vedetele partidei a fost Radu Drăgușin, fundașul central de la Tottenham, care a avut o prestație excelentă pe Allianz Arena.

Potrivit statisticilor, Drăgușin a înregistrat o acuratețe a paselor de 89%, a blocat două șuturi, a câștigat două dueluri aeriene și a efectuat 10 degajări. Evoluția sa remarcabilă a fost apreciată de fani și specialiști deopotrivă. VEZI AICI

Danny Murphy, critici la adresa lui Drăgușin: "Fii serios!"

Cu toate acestea, Danny Murphy, fost mijlocaș cu 417 meciuri în Premier League, a criticat modul în care Drăgușin a sărbătorit victoria. Fostul internațional englez este de părere că fundașul a făcut prea mult 'tam-tam' pentru niște simple intervenții.

"Lăsând gluma la o parte, evoluția lui merită laude fiindcă a fost extraordinar și fanii lui Tottenham vor fi încântați. Dar nu cred că ar trebui să te bucuri atât de mult că îți faci treaba. E doar o intervenție, hai, fii serios," a spus Danny Murphy, la BBC Sport.

Câți bani a încasat FRF după victoria cu Ucraina

Pe lângă cele trei puncte importante, tricolorii au încasat și un premiu financiar substanțial de oferit de UEFA pentru victorie: un milion de Euro.

Pentru calificarea la turneul final, România a mai primit de la UEFA suma de 9.250.000 de euro, ceea ce înseamnă că a obținut până acum la EURO 2024 suma de 10.250.000 de euro.

Suma totală încasată de FRF se poate crește, în funcție de parcursul echipei în competiție. UEFA oferă un premiu de 1.000.000 de euro pentru victorie și 500.000 de euro pentru remiză în faza grupelor. Calificarea în optimile de finală va fi recompensată cu 1.500.000 de euro.