VIDEO EXCLUSIV Răzvan Marin recunoaște, după România - Olanda 0-3: ”Au fost echipa mai puternică”

Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 21:46
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 21:46

România părăsește Campionatul European din Germania în faza optimilor, după ce a pierdut cu 0-3 în fața Olandei.

Cody Gakpo a fost cel care a deschis scorul în minutul 20, după un șut la colțul scurt la care Florin Niță nu a putut să intervină. Același Cody Gakpo a ”construit” faza golului de 2-0 în minutul 83, după ce a pasat decisiv pentru reușita lui Donyell Malen.

Tot Malen a închis tabela în prelungiri, după ce a luat o acțiune pe cont propriu și a reușit ”dubla” cu un șut pe jos, care l-a lăsat fără replică pe Florin Niță.

Răzvan Marin, care a marcat două goluri pentru naționala României la acest turneu final, a tras primele concluzii după eliminarea în fața Olandei și a recunoscut superioritatea naționalei lui Ronald Koeman.

Răzvan Marin: ”Fanii au fost extraordinari”

Mijlocașul împrumutat de Cagliari la Empoli în sezonul precedent privește încrezător spre viitor și a transmis un mesaj către fanii care au încurajat naționala României la EURO 2024.

„Suntem dezamăgiți că n-am reușit să trecem mai departe, cred că am ieșit cu capul sus din acest turneu, dar dacă vrem să mai facem lucruri mai bune și mai frumoase trebuie să muncim și mai mult ca să ne batem cu o echipă precum Olanda.

Cred că primele 20 de minute, până a venit golul, am controlat meciul. Olanda, știm foarte bine, este o echipă puternică. A venit acel gol, a venit și accidentarea lui Vasile. A fost greu, dar ieșim cu capul sus chiar și după acest meci.

Au fost extraordinari, le mulțumim enorm din tot sufletul, am simțit sprijinul lor și ne pare foarte rău că n-am reușit să-i bucurăm și în această seară. Ne doream foarte mult și eram încrezători că putem să trecem mai departe, dar Olanda a fost echipa mai puternică astăzi și a reușit să câștige”, a spus Răzvan Marin, după meci, la microfonul PRO TV.

După ce a eliminat România, Olanda va juca la Berlin pe 6 iulie împotriva învingătoarei dintre Austria și Turcia.

Ei au intrat în istorie! Așa a arătat lotul României la EURO 2024

PORTARI: Horațiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niță (Gaziantep), Ștefan Târnovanu (FCSB)

FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racovițan (Rakow), Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos)

MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB)

ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari)