VIDEO EXCLUSIV Răzvan Raț a găsit momentul-cheie al finalei Spania - Anglia 2-1: ”Valorează cât trofeul”

Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 00:40
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 00:46

Spania a câștigat cu 2-1 finala EURO 2024 cu Anglia. Turneul final s-a văzut în direct pe PRO TV și VOYO.

După 0-0 la finele primei reprize, Nico Williams a reușit să deschidă scorul în minutul 50 din pasa lui Lamine Yamal.

Englezii au revenit în joc în minutul 73 cu reușita lui Cole Palmer, care a punctat cu un șut superb din afara careului, la care Unai Simon n-a putut să intervină.

Răzvan Raț: ”Asta valoarează cât trofeul”

În minutul 86, ibericii au revenit în avantaj cu golul marcat de Mikel Oyarzabal, iar Anglia a alergat după un nou gol egalizator, dar Dani Olmo a avut o intervenție fabuloasă și a reușit să respingă o minge chiar de pe linia porți.

Fostul internațional Răzvan Raț (43 de ani) este de părere că intervenția lui Dani Olmo a fost ”momentul-cheie” al partidei de la Berlin.

„Eu cred că la ultima mare ocazie a Angliei, unde a fost un dublu 'save', se putea întoarce rezultatul și era altceva! Olmo n-a marcat, dar a scos exact ce trebuia. Asta valorează cât campionatul, cât trofeul”, a spus Răzvan Raț, la Studio EURO 2024 de la PRO TV.

Pentru Spania, acesta a fost al patrulea turneu final continental câștigat, după cele din 1964, 2008 și 2012. Este un record absolut de la înființarea competiției, ibericii depășind Germania, care rămâne cu trei trofee (ultimul în 1996).

Anglia rămâne fără niciun triumf la Campionatul European. Are, în schimb, două finale pierdute (2021 și 2024).

VIDEO - Rezumatul partidei Spania - Anglia 2-1, finala EURO 2024