Reacția presei din Belgia după recordul stabilit la meciul împotriva României de la EURO 2024

Belgia EURO 2024 Romania EURO 2024
Data publicarii: Sambata 22 Iunie 2024, 23:00
Data actualizarii: Sambata 22 Iunie 2024, 23:19

Belgia a reușit să deschidă scorul în partida cu România din a doua rundă a grupelor EURO 2024.

”Diavolii Roșii” au dat lovitura încă de la primul atac la poarta lui Florin Niță. Jeremy Doku i-a pasat în careu lui Romelu Lukaku, iar atacantul de la AS Roma i-a așezat mingea perfect lui Youri Tielemans, care a șutat puternic, pe jos.

Presa belgiană a reacționat după golul marcat de Youri Tielemans

Belgienii au reacționat imediat după golul marcat de Youri Tielemans. Jurnaliștii de la Sud Info au remarcat execuția mijlocașului, dar și contribuiția adusă la faza golului de Romelu Lukaku.

Două minute au fost de ajuns pentru Diavolii Roșii să treacă în avantaj pe tabelă în meciul contra României, mulțumită lui Youri Tielemans.

Cu spatele la poartă, Romelu Lukaku i-a pasat lui Tielemans care se afla la marginea careului. Titularizat la acest meci, mijlocașul nu a ezitat nicio secundă înainte de a dezlănțui un șut care a cutremurat plasa. Este 1-0 după doar două minute.

Acest gol, marcat exact după 73 de secunde, este cel mai rapid gol din istoria Belgiei la un turneu final”, au scris belgienii de la sudinfo.be.