Reacția presei din Spania după ce ibericii au eliminat țara gazdă de la EURO 2024: ”Un gol istoric l-a retras pe Toni Kroos”

spania - germania EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Vineri 05 Iulie 2024, 22:04
Data actualizarii: Vineri 05 Iulie 2024, 22:03

Spania - Germania s-a terminat 2-1.

Cele două reprezentative și-au dat întâlnire vineri seară la Stuttgart, pe ”MPHArena”. La capătul celor 90 de minute, Spania a eliminat Germania după ce s-a impus în minutele de prelungiri cu 2-1.

Presa din Spania a reacționat imediat după ce ibericii au eliminat pentru prima dată în istorie țara gazdă de la un Campionat European.

Mundo Deportivo: Spania sărbătorește la mijlocul terenului, iar fețele nemților sunt ca un poem! Ce lovitură pentru țara gazdă și ce bucurie pentru ai noștri care continuă la acest turneu.

AS: Lovitura de cap a lui Merino din minutul 119 a calificat Spania care a trebuit să sufere când Germania a trimis jocul în prelungiri după golul lui Wirtz din minutul 89.

El Confidencial: Trăiască Spania! Un gol istoric de la Mikel Merino în prelungiri l-a retras pe Toni Kroos.

El Pais: Spania a eliminat-o pe Germania cu un gol la finalul prelungirilor și merge în semifinale.

Echipele de start

• Spania: Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Pedri, Williams – Morata

Rezerve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez

Selecționer: Luis de la Fuente

• Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Raum – Can, Kroos – Musiala, Gundogan, Sane – Havertz

Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Wirtz, Mittelstadt, Henrichs, Andrich, Koch, Undav

Selecționer: Julian Nagelsmann