VIDEO EXCLUSIV Reacția slovacilor după eșecul contra Ucrainei: "Încă nu putem sărbători, jucăm împotriva României pentru calificare"

Slovacia EURO 2024 Romania Ucraina EURO 2024
Data publicarii: Vineri 21 Iunie 2024, 18:10
Data actualizarii: Vineri 21 Iunie 2024, 18:09

Slovacia a pierdut meciul cu Ucraina, disputat la Dusseldorf, 1-2, în grupa E de la EURO 2024, din care face parte și România.

Slovacia, care venea după victoria entuziasmantă contra Belgiei (1-0), a deschis scorul și în meciul cu Ucraina. Ivan Schranz a marcat în minutul 17, însă Ucraina, învinsă clar de România în primul meci (0-3), a întors rezultatul după pauză.

Ce a scris presa din Slovacia după eșecul cu Ucraina de la EURO 2024

Ucraina s-a impus cu 2-1 după golurile lui Mykola Shaparenko (54') și Roman Yaremchuk (80'), iar naționala lui Rebrov ajunge și ea la 3 puncte în grupa E, la fel ca România și Slovacia.

"Încă nu putem sărbători calificarea. Am condus Ucraina, dar la final nu ne-am ales cu niciun punct", a titrat publicația slovacă Sport, imediat după duelul de la Dusseldorf.

"Avem în continuare trei puncte în grupa E și vom juca pentru calificarea în optimi contra României", au mai scris slovacii.

Meciul Slovacia - România se joacă miercuri, 26 iunie, de la ora 19:00, la Frankfurt.

Până la meciul cu Slovacia, România va mai juca împotriva Belgiei (sâmbătă, 22:00). Cu un rezultat pozitiv, naționala lui Edi Iordănescu ar fi calificată în optimile de finală ale EURO 2024 înainte de partida din ultima rundă.

Clasamentul în grupa E

• 1. România - 3p (un meci, golaveraj +3)
  • 2. Ucraina - 3p (două meciuri, golaveraj -2)
  • 3. Slovacia - 3p (două meciuri, golaveraj 0)
  • 4. Belgia - 0p (un meci, golaveraj -1)

Dávid Hancko, accidentat cu 5 zile înainte de Slovacia - România

În minutul 62, la scorul de 1-1, Dávid Hancko a primit o pasă de la un coechipier în propria jumătate, s-a întins pentru a prelua și imediat a acuzat o durere în zona inghinală. Stoperul legitimat la Feyenoord a trimis mingea în afara careului și a beneficiat de îngrijiri medicale.

După câteva zeci de secunde, staff-ul medical i-a aplicat un bandaj lui Hancko, fundașul a revenit pe teren, însă pentru scurt timp. Înaintea unei repuneri de la margine, fundașul Milan Skriniar le-a făcut semn celor de pe margine să îl înlocuiască pe colegul său din defensivă.

Selecționerul Francesco Calzona l-a trimis în locul lui Hancko pe Adam Obert, fundaș central de la Cagliari. Rămâne de văzut cât de gravă este accidentarea lui Dávid Hancko și dacă fundașul central al Slovaciei va putea fi recuperat până la ultimul meci din grupă, contra României, miercuri, de la ora 19:00 (Frankfurt).

Dávid Hancko este cel mai bine cotat jucător din lotul Slovaciei, 35 de milioane de euro, conform Transfermarkt. Stoperul a crescut la Zilina, a mai jucat la Fiorentina și Sparta Praga, iar în 2022 era cumpărat de Feyenoord pentru 8,3 milioane de euro.

VIDEO Rezumat Slovacia - Ucraina 1-2