VIDEO EXCLUSIV Reacția spaniolilor după ce au văzut ce i-a făcut Fabian Ruiz lui Luka Modric

Spania a avut o primă repriză excelentă contra Croației, în meciul disputat pe Olympiastadion din Berlin, în grupa B de la EURO 2024.

La pauză, Spania conducea cu 3-0. Alvaro Morata a deschis scorul în minutul 29, după o pasă perfectă a lui Fabian Ruiz, care l-a găsit la limita ofsaid-ului pe atacantul lui Atletico Madrid.

Luka Modric, taxat de spanioli după golul marcat de Fabian Ruiz în Spania - Croația

După assist, Fabian Ruiz a marcat două minute mai târziu. Mijlocașul de la Paris Saint-Germain a primit în marginea careului advers, l-a fentat pe Luka Modric, a trecut și pe lângă Brozovic, iar ulterior a marcat cu un șut printre picioarele lui Sutalo.

Publicația spaniolă Diario Sport l-a taxat rapid pe veteranul de la Real Madrid, susținând că fotbalistul Croației trebuia să aibă o intervenție mai energică asupra lui Fabian Ruz: "Lipsa de intensitate a lui Modric condamnă Croația", a scris ziarul cu sediul în Barcelona.

"Din cauza lipsei de intensitate a decarului de la Real Madrid, Croația a încasat al doilea gol de la Spania. A fost vorba însă de munca lui Fabian Ruiz, care a contribuit și la prima reușită. Modric nu prea a avut mingea, însă acesta este și meritul mijlocașilor Spaniei", a mai scris Diario Sport.

Scorul pauzei, 3-0 pentru Spania, a fost stabilit de Dani Carvajal, în prelungiri. Puștiul Lamine Yamal, care a devenit cel mai tânăr fotbalist din istoria EURO, a centrat perfect din flancul drept, iar fundașul lui Real Madrid a apărut la finalizare în careul mic.

• 39 de ani împlinește Luka Modric pe 9 septembrie. Florentino Perez, președintele lui Real Madrid, a anunțat recent că mijlocașul croat își va prelungi contractul cu încă un sezon, până în 2025