VIDEO EXCLUSIV Recordul inedit stabilit de Franța după ce s-a calificat în sferturile de la EURO 2024! E pentru prima dată când se întâmplă

Franta Belgia EURO 2024 optimi euro 2024 EURO 2024
Data publicarii: Luni 01 Iulie 2024, 21:34
Data actualizarii: Luni 01 Iulie 2024, 21:35

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Franța s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024, după ce a învins Belgia cu scorul de 1-0, pe Dusseldorf Arena.

Calificarea Franţei a fost adusă de un autogol, marcat de Jan Vertonghen (85), la un şut al lui Randal Kolo Muani. "Les Bleus" au dominat jocul şi şi-au creat mai multe ocazii de gol, iar în cele din urmă au reuşit să facă diferenţa.

Belgia pierduse un singur meci din precedentele 18 partide internaţionale (11 victorii, 6 egaluri), cel cu Slovacia din faza grupelor (0-1).

Record stabilit de Franța la EURO 2024

În urma calificării în sferturile de finală, Franța a devenit prima echipă în istoria Campionatului European care a jucat patru partide la o ediție de turneu final, fără să marcheze vreun gol din acțiune.

În meciul cu Austria, Franța a înscris golul victorie în urma unui autogol, în partida cu Polonia a marcat din penalty, iar în duelul cu Belgia a câștigat în urma unui autogol.