Remarca ungurilor după România - Belgia 0-2

Remarca ungurilor după România - Belgia 0-2 EURO 2024

România a pierdut cu Belgia în a doua rundă din faza grupelor de la Campionatul European din Germania.

EURO 2024 se vede la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO.

Selecționata lui Edward Iordănescu a înfruntat reprezentativa Belgiei pe ”Rhein Energie Stadion” din Koln. La capătul celor 90 de minute, adversarii s-au impus cu 2-0 și au obținut trei puncte importante în Grupa E de la EURO 2024.

Jurnaliștii maghiari au scris imediat despre meciul României de la EURO 2024. Ungurii au consemnat rezultatul și au ținut să evidențieze că Lukaku a avut încă un gol anulat de arbitrajul video la acest EURO.

”Un gol la început și unul la final de la belgieni: au bătut România cu 2-0”, au titrat jurnaliștii de la Nemzetisport.hr.

”Tielemans a marcat primul, Kevin De Bruyne a înscris în minutul 80, iar Lukaku a avut din nou un gol anulat din cauza unui ofsaid. După două runde, toate echipele au trei puncte în Grupa E”, au mai scris maghiarii.

Youri Tielemans a deblocat tabela de marcaj în al doilea minut de joc, iar Kevin De Bruyne a dus scorul la 2-0 în actul secund, mai exact în minutul 80. Asta după ce Lukaku a avut un gol anulat în minutul 63.

Echipele de start

• România: Fl. Niță - Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Drăguș, Mihăilă

Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Coman Pușcaș, Alibec, Bîrligea

Selecționer: Edward Iordănescu

• Belgia: Casteels - Castagne, Faes, Debast, Carrasco - Mangala, Onana - Trossard, De Bruyne, Doku - Lukaku

Rezerve: Kaminski, Bakayoko, De Cuyper, De Ketelaere, Lukebakio, Openda, Sels, Theate, Tielemans, Vermeeren, Vertonghen, Vranckx

Lotul României pentru EURO 2024

PORTARI: Horațiu Moldovan (Atlético de Madrid), Florin Niță (Gaziantep), Ștefan Târnovanu (FCSB)

FUNDAȘI: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burcă (Al-Okhdood), Radu Drăguşin (Tottenham), Vasile Mogoş (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Bogdan Racovițan (Rakow), Andrei Rațiu (Rayo Vallecano), Adrian Rus (Pafos)

MIJLOCAȘI: Alexandru Cicâldău (Konyaspor), Ianis Hagi (Alavés), Marius Marin (Pisa), Răzvan Marin (Empoli), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Nicolae Stanciu (Damac), Adrian Şut (FCSB)

ATACANȚI: Denis Alibec (Muaither), Daniel Bîrligea (CFR Cluj), Florinel Coman (FCSB), Denis Drăguş (Gaziantep), Dennis Man (Parma), Valentin Mihăilă (Parma), George Puşcaş (Bari)