Revenire de senzație la națională pentru jucătorul care a vrut să renunțe la fotbal, după ce a fost înșelat de soție

Ilicic EURO 2024 inselat de sotie Josip Ilicic Slovenia EURO 2024 Josip Ilicic / Foto - Getty Images
Data publicarii: Miercuri 05 Iunie 2024, 13:55
Data actualizarii: Miercuri 05 Iunie 2024, 13:54

Josip Ilicic (36 de ani) a revenit cu gol la naționala Sloveniei, după ce a lipsit timp de trei ani.

A marcat golul victoriei contra Armeniei

Mijlocașul ofensiv a marcat, în minutul 63, golul victoriei echipei sale în amicalul cu Armenia, după ce Slovenia deschisese scorul (Jan Mlakar 11) și oaspeții au egalat la începutul reprizei secunde (Varazdat Haroyan 56). Ultima sa prezență la echipa națională fusese consemnată pe 14 noiembrie 2021, în victoria cu Cipru (2-1). Acesta se află pe lista preliminară a selecționerului Matjaz Kek pentru Euro 2024, acolo unde Slovenia urmează să joace cu Danemarca, Serbia și Anglia.

Considerat unul dintre cei mai talentați jucători sloveni din toate timpurile, Ilicic a fost legitimat la SC Bonifika (2007-2008), Interblock Ljubljana (2008-2010), Maribor (2010), Palermo (2010-2013), Fiorentina (2013-2017), Atalanta (2017-2022) și din nou Maribor (2022-prezent).

• Josip Ilicic / Foto - Getty Images

A vrut să se lase de fotbal din cauza depresiei cauzate de soție

Acesta a fost foarte aproape să se lase de fotbal, la finalul anului 2021, după ce a trecut printr-o depresie puternică. Tratat cu succes pentru o inflamatie a nodulilor limfatici și cu un sezon excepțional Atalanta (21 de meciuri și 9 pase decisive în 34 de meciuri), fotbalistul a vrut să-i facă o surpriză soției sale, după ce fusese declarat omul meciului contra Valenciei, în optimile de finală ale Champions League.

Însă, ca într-o scenă dintr-o telenovelă, fotbalistul și-a găsit soția în pat cu un alt bărbat. Cei doi aveau împreună doi copii, dar au divorțat la scurtă vreme după descoperirea adulterului. Starea sa psihică a fost alterată și de moartea fostului coleg Davide Astori și de restricțiile dragonice impuse în Italia în timpul pandemiei de Covid-19, așa că a renunțat la contractul bănos cu echipa din Bergamo și a revenit la Maribor, unde pare să-și fi regăsit plăcerea de a juca fotbal