România, la același nivel cu San Marino și Gibraltar! În ce top rușinos au intrat "tricolorii" după remiza cu Liechtenstein

EURO 2024 Gibraltar nationala Romaniei de fotbal san marino EURO 2024 România, Echipa Națională de Fotbal / Foto - Gabriel Chirea
Ionuț Stoica
Data publicarii: Vineri 07 Iunie 2024, 23:33
Data actualizarii: Vineri 07 Iunie 2024, 23:34

România a încheiat cu un rezultat nefavorabil ultimul meci amical înainte de Campionatul European din Germania.

"Tricolorii" nu au reușit să învingă modesta echipă a Liechtensteinului. Partida s-a disputat pe stadionul "Steaua" din Ghencea și s-a terminat cu scorul de 0-0.

Record negativ pentru "tricolori"

Acesta a fost primul meci din cele șapte întâlniri directe în care România nu a reușit să se impună împotriva Liechtensteinului. Deși au dominat jocul pe toată durata celor 98 de minute, "tricolorii" nu au găsit drumul către gol.

• Romania - Bulgaria 0-0/sursa foto: Sport Pictures

România a avut mai multe ocazii importante, însă golul a fost evitat de Benjamin Buchel, portarul Liechtensteinului, aflat într-o formă de zile mari. Ianis Hagi, în primul său meci ca căpitan al naționalei, a ratat o ocazie uriașă în minutul 31 și alte câteva șanse în repriza secundă. Florinel Coman și George Pușcaș au avut și ei momente în care au fost aproape de a deschide scorul, dar fără succes.

O rușine istorică pentru România

Remiza cu Liechtenstein este cu atât mai jenantă având în vedere istoricul adversarilor, care au înregistrat doar șapte rezultate de 0-0 în istoria lor. România se alătură acum acestei liste, în care se regăsesc meciuri cu echipe precum San Marino, Azerbaijan sau Gibraltar.