”Să se spele cu el pe cap, e bătaie de joc”. Basarab Panduru nu s-a mai abținut și a răbufnit

EURO 2024 Basarab Panduru / Foto: Gabi Chirea (Sport.ro)
Data publicarii: Vineri 12 Iulie 2024, 16:22
Data actualizarii: Vineri 12 Iulie 2024, 16:26

Basarab Panduru a reacționat dur și a spus lucrurilor pe nume. A făcut o caracterizare cu afirmații puternice.

Panduru spune mereu lucrurilor pe nume, iar asta s-a întâmplat și în urma semifinalei dintre Anglia și Olanda de la EURO 2024, fiind nemulțumit de modul în care s-a desfășurat partida.

Anglia a învins Olanda și o va întâlni pe Spania în finala Campionatului European din Germania, turneu care este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO. Olandezii au deschis rapid scorul, prin Xavi Simons (9), însă Anglia a restabilit egalitatea prin căpitanul Harry Kane, care a transformat un penalty în minutul 18, după un fault asupra sa.

• Basarab Panduru / Foto: Gabi Chirea (Sport.ro)

Naţionala Three Lions a obţinut victoria graţie golului marcat în timpul adiţional de Ollie Watkins (90+1). Anglia, finalista precedentei ediţii a Campionatului European (pierdută în faţa Italiei, pe Wembley, în 2021) va juca din nou pentru trofeul EURO, duminică, împotriva Spaniei, care a învins Franţa cu 2-1, în prima semifinală, disputată marţi la Munchen.

Basarab Panduru, critic după semifinala Anglia – Olanda, de la EURO 2024

Basarab Panduru a criticat Olanda pentru modul în care a evoluat în repriza secundă.

”Nu ştiu ce mai e corect la Campionatul European. Dacă prima repriză a fost cât de cât ok, parcă cu Anglia care a atacat, a vrut să marcheze, repriza a doua a fost una de neuitat, nu poţi să te uiţi la asemenea fotbal.

Dacă ăsta este fotbal, atunci să se spele cu el pe cap! Eu nu-l înţeleg pe fotbalul ăsta.

Olanda stă şi plânge la sfârşit, Olanda care nu vrea să joace absolut nimic în repriza a doua, dă numai pase înapoi. Dacă primeai un punct pentru o pasă înainte şi -1 pentru o pasă înapoi, toţi jucătorii ieşeau cu minus pase. Toţi! Nu am văzut atâtea pase înapoi în viaţa mea!

Să nu vrei să joci fotbal, să joci numai înapoi, să nu te intereseze fotbalul. Nu înţeleg fotbalul ăsta din repriza a doua. A doua repriză a fost îngrozitoare! Ăsta nu e fotbal, asta e bătaie de joc”, a spus Basarab Panduru la Prima Sport.

Olanda pleacă acasă după semifinale

Selecţionerul echipei de fotbal Olandei, Ronald Koeman, a afirmat că înfrângerea în faţa Angliei, scor 1-2, suferită miercuri seara, la Dortmund, în semifinalele EURO 2024, este "dificil de acceptat" de către echipa sa, care s-a văzut eliminată după un gol încasat în timpul adiţional al reprizei secunde.