Scandalos! Nemții au dat buzna în vestiarul arbitrilor după eliminarea Germaniei de la EURO 2024! Ce a urmat EURO 2024

Germania a suferit o eliminare dureroasă de la EURO 2024, după ce a pierdut în sferturile de finală în fața Spaniei, scor 1-2.

Meciul a fost presărat cu numeroase faze controversate. În prima repriză, Anthony Taylor l-a iertat pe Toni Kroos de la eliminare, deși germanul l-a faultat extrem de dur pe Pedri, care nu a mai putut continua partida, dar și pe Lamine Yamal, ”puștiul minune” al spaniolilor.

Secundul lui Julian Nagelsmann a dat buzna în vestiarul arbitrilor

Cea mai controversată fază s-a petrecut însă în a doua repriză a prelungirilor, la scorul de 1-1, când nemții au acuzat un henț în careu al lui Marc Cucurella. În mediul online, s-a stârnit o întreagă polemică în legătură cu decizia lui Anthony Taylor de a lăsa jocul să continue. Dacă unii au fost de părere că Germania ar fi trebuit să primească penalty, alții au spus că arbitrul a luat decizia corectă pentru că un jucător neamț se afla în poziție de ofsaid.

Cert este că arbitrajul lui Anthony Taylor nu a fost deloc pe placul nemților. La finalul meciului, s-a stârnit o adevărată furtună la Stuttgart.

Presa din Germania susține că la un sfert de ceas după fluierul final, Sandro Wagner, secundul lui Julian Nagelsmann a dat buzna în vestiarul arbitrilor și i-a adresat cuvinte grele lui Anthony Taylor. BILD a scris că arbitrul britanic a părăsit stadionul din Stuttgart la o oră de la finalul meciului și a refuzat să dea declarații în fața presei.

Și Julian Nagelsmann s-a arătat indignat de decizia lui Anthony Taylor de a nu acorda penalty la hențul lui Cucurella.

Nu am meritat eliminarea, iar arbitrul a fluierat în favoarea Spaniei. A fost un penalty clar. Când mingea se îndrepta spre poartă, jucătorul spaniol a oprit balonul cu mâna. Nu a făcut-o intenționat, dar asta nu contează.

Penalty-ul pe care l-am primit în meciul cu Danemarca a fost mai puțin evident. Nu pot să înțeleg de ce nu a fost verificat, chiar dacă au fost 48.000 de reluări”, a spus Julian Nagelsmann.

VIDEO Rezumatul meciului Spania - Germania 2-1