VIDEO EXCLUSIV Selecționerul Albaniei, fost jucător la FC Barcelona, a dat recital la conferința de presă, după 2-2 cu Croația

Albania Croația - Albania EURO 2024 Sylvinho EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 22:46
Data actualizarii: Miercuri 19 Iunie 2024, 23:10

EURO 2024 e transmis de Pro TV, Pro Arena și VOYO.

"Ne vom aminti de acest meci", a declarat selecţionerul brazilian al naţionalei de fotbal a Albaniei, Sylvinho, după remiza smulsă în ultimele minute împotriva Croaţiei (2-2), miercuri la Hamburg în Grupa B de la EURO 2024.

"Este genial, incredibil", a exclamat Sylvinho. "Am jucat bine în prima repriză, însă a fost foarte greu în repriza a doua" în faţa asalturilor echipei adverse, a spus el.

Albania a reuşit deschiderea scorului prin Qazim Laci (minutul 11). Croaţii au reuşit să întoarcă scorul, graţie golului înscris de Andrej Kramaric (74) şi a autogolului lui Klaus Gjasula (76), dar Gjasula şi-a luat revanşa marcând golul egalării (90+5).

"Ne vom aminti de acest meci, suntem mândri de suporterii noştri care au venit în număr mare, ţara ar trebui să fie mândră de performanţă şi de rezultat", a comentat selecţionerul "vulturilor".

"Trebuie să savurăm acest gen de turnee, suntem doar pentru a doua oară la Campionatul European", a amintit el.

Albania a mai fost o singură dată la un turneu final. La EURO 2016, ea a reuşit să învingă România (1-0).

La debutul său la EURO 2024, Albania a cedat cu 2-1 în faţa Italiei.

În celălalt meci al grupei se vor înfrunta Spania şi Italia, campioana en titre, joi (Gelsenkirchen, 22:00).

În ultima etapă, pe 24 iunie, se vor juca partidele Croaţia - Italia (Leipzig, 22:00) şi Albania - Spania (Dusseldorf, 22:00).