VIDEO EXCLUSIV Slovenia - Serbia 1-1 | Thriller arbitrat de Istvan Kovacs. Luka Jovic a egalat la ultima fază a meciului

Slovenia EURO 2024 Istvan Kovacs Serbia EURO 2024
Data publicarii: Joi 20 Iunie 2024, 18:00
Data actualizarii: Joi 20 Iunie 2024, 18:06

Serbia a crezut în șansele ei și a egalat prin Luka Jovic la ultima fază a meciului arbitrat de Istvan Kovacs.

Slovenia - Serbia 1-1 (Karnicnik '69 / Jovic '90+5)

Selecţionatele Sloveniei şi Serbiei au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), joi, pe Football Arena din Munchen, într-un meci din Grupa C a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

Meciul a fost în direct pe Pro TV și VOYO.

FINAL!

Min.90-5 GOOOOL SERBIA! Luka Jovic marchează la ultima fază a meciului, cu capul, după un corner excelent executat.

Min.90 Istvan Kovacs dictează cinci minute de prelungire. În chiar primul minut din timpul suplimentar, centralul român îi arată cartonaș galben lui Luka Jovic după ce atacantul își îmbrâncește un adversar.

Min.69 GOOOOOL SLOVENIA! Karnicnik deschide scorul!

Min.66 Istvan Kovacs, decizie grea. Stojanovic a cerut penalty după un duel în careu cu Pavlovic, însă Istvan Kovacs nu a dictat nimic pentru sloveni, care au solicitit lovitură de la punctul cu var. Reluările au arătat că nu a fost fault în careu.

Min.58 OCAZIE SLOVENIA! Sesko șutează violent, dar Rajkovic se întinde și păstrează tabela intactă.

Min.47 OCAZIE SERBIA! Oblak, încă o paradă fenomenală în fața lui Mitrovic. Serbia a început mai bine repriza a doua și atacă în valuri.

START în repriza a doua!

PAUZĂ în Slovenia - Serbia! Elevii lui Dragan Stojkovic au avut un final de repriză mai bun, cu atacuri purtate în ambele flancuri și Dusan Tadic pe post de dispecere. Slovenii n-au mai găsit culoare pentru a destabiliza defensiva sârbilor, selecționată în care a excelat în prima repriză goalkeepeer-ul Rajkovic, patru intervenții salvatoare.

Min.42 OCAZIE SERBIA! Jan Oblak, portarul Sloveniei, dă dovadă de calm într-o situație critică și intervine ca un portar de handbal, față în față cu Mitrovic.

Min.38 OCAZIE SLOVENIA! Elsnik șutează în bară!

Min.30 OCAZIE SERBIA! Mitrovic reia slab cu capul din interiorul careului de șase metri, iar mingea trece pe lângă poarta lui Jan Oblak.

Min.25 Istvan Kovacs îi arată cartonașul galben sârbului Mladenovic, după o intervenție dură, prin alunecare. Centralul român, prestație concludentă în primele 25 de minute ale jocului.

Min.20 Slovenia pune presiune, însă Serbia începe să-și facă prezența în atac. Stadionul din Munchen e plin ochi! Atmosferă senzațională pe arena din Munchen

Min.16 Istvan Kovacs intervine ferm după un fault al slovenului Stojanovic.

Min.13 OCAZIE SLOVENIA! Fundașii echipei lui Dragan Stojkovic se precipită, dar Rajkovic intervine din noi. Slovenia e echipa care are inițiativa, Serbia încearcă să dea lovitura pe contraatac.

Min.8 OCAZIE SLOVENIA! Rajkovic intervine din nou la o fază grea. Mlakar șutează înșelător, dar Rrajkovic e poziționat din nou fără cusur.

Min.4 OCAZIE SLOVENIA! Portarul Serbiei, Rajkovic, intervine excelent la șutul de la 18 metri trimis de Elsnik.

A început meciul de la Munchen, cu Istvan Kovacs la centru. E prima partidă arbitrată de centralul din Carei la Campionatul European din Gerrmania, transmis de Pro TV, Pro Arena și VOYO.

Slovenia - Serbia: echipele de start

Slovenia: Jan Oblak - Zan Karnicnik, Vanja Druksic, Jaka Bijol, Erik Janza - Petar Stojanovic, Adam Gnezda Cerin, Timi Elsnik, Jan Mlakar - Andraz Sporar, Benjamin Sesko

Selecţioner: Matjaz Kek

Rezerve: Vid Belec, Igor Vekic - Jure Balkovec, Miha Blazic, Sandi Lovric, David Brekalo, Jon Gorenc Stankovic, Benjamin Verbic, Jasmin Kurtic, Tomi Horvat, Zan Celar, Nino Zugelj, Adrian Zeljkovic, Josip Ilicic, Zan Vipotnik

Serbia: Predrag Rajkovic - Milos Veljkovic, Nikola Milenkovic, Strahinja Pavlovic - Andrija Zivkovic, Ivan Ilic, Sasa Lukic, Filip Mladenovic - Dusan Tadic - Dusan Vlahovic, Aleksandar Mitrovic

Selecţioner: Dragan Stojkovic

Rezerve: Djordje Petrovic, Vanja Milinkovic-Savic - Nemanja Stojic, Srdjan Babic, Uros Spajic, Nemanja Maksimovic, Nemanja Gudelj, Srdjan Mijailovic, Lazar Samardzic, Sergej Milinkovic-Savic, Mijat Gacinovic, Veljko Birmancevic, Luka Jovic, Petar Ratkov

Slovenia - Serbia este programat pentru joi (20 iunie), la Munchen, de la ora 16:00 și este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO.

Partida va fi arbitrată de Istvan Kovacs, fiind primul meci de la EURO 2024 la care este delegat centralul român.

Cel mai bine cotat arbitru român va fi ajutat de la margine de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, iar în camera VAR se vor afla olandezul Rob Dieperink și germanul Marco Fritz. Pol van Boekel este asistent VAR, iar norvegianul Espen Eskas este arbitru asistent.

În primele meciuri din grupe, Slovenia a terminat la egalitate cu Danemarca, în timp ce Serbia a fost învinsă de Anglia.

Lotul Serbiei pentru EURO 2024

Portari: Vanja Milinkovic Savic (Torino), Dorde Petrovic (Chelsea), Predrag Rajkovic (Mallorca)

Apărători: Strahinja Pavlovic (RB Salzburg), Nikola Milenkovic (Fiorentina), Srdan Babic (Spartak Moscova), Milos Veljkovic (Werder Bremen), Uros Spajic (Steaua Roșie Belgrad), Nemanja Stojic (TSC Backa Topola)

Mijlocași: Sasa Lukic (Fulham), Nemanja Gudelj (FC Sevilla), Nemanja Maksimovic (Getafe), Ivan Ilic (FC Torino), Srdan Mijailovic (Steaua Roșie Belgrad), Sergej Milenkovic-Savic (Al-Hilal), Dusan Tadic (Fenerbahce), Lazar Samardzic (Udinese), Vejko Birmancevic (Sparta Praga), Filip Kostic (Juventus), Andrija Zivkovic (PAOK Salonic), Filip Mladenovic (Panathinaikos), Mijat Gacinovic (AEK Atena)

Atacanți: Aleksandar Mitrovic (Al-Hilal), Dusan Vlahovic (Juventus), Luka Jovic (AC Milan), Petar Ratkov (RB Salzburg)

Lotul Sloveniei pentru EURO 2024

Portari: Jan Oblak (Atlético Madrid), Vid Belec (APOEL), Igor Vekić (Vejle).

Fundaşi: Petar Stojanović (Sampdoria), Jaka Bijol (Udinese), Jure Balkovec (Alanyaspor), Miha Blažič (Lech Poznań), Žan Karničnik (Celje), David Brekalo (Orlando City), Erik Janža (Górnik Zabrze), Vanja Drkušić (Soci).

Mijlocaşi: Jasmin Kurtić (Südtirol), Benjamin Verbič (Panathinaikos), Sandi Lovrić (Udinese), Adam Gnezda Čerin (Panathinaikos), Jon Gorenc Stanković (Sturm Graz), Timi Max Elšnik (Olimpija Ljubljana), Tomi Horvat (Sturm Graz), Adrian Zeljković (Spartak Trnava), Nino Žugelj (Bodo Glimt).

Atacanţi: Josip Iličić (Maribor), Andraž Šporar (Panathinaikos), Benjamin Šeško (RB Leipzig), Jan Mlakar (Pisa), Žan Celar (Lugano), Žan Vipotnik (Bordeaux).