Șocul din sferturile EURO 2024, confirmat! Cum arată tabloul + următorul duel tare care se prefigurează

Spania EURO 2024 Germania EURO 2024
Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 23:52
Data actualizarii: Luni 01 Iulie 2024, 00:39
Spania și Germania se vor duela în sferturile de finală de la EURO 2024. Va fi capul de afiș al acestei faze, însă curând poate fi confirmat un nou meci tare.

Spania a trecut de Georgia în optimi, deși a fost condusă din minutul 18, după autogolul lui Le Normand. Echipa condusă de Luis de la Fuente a egalat până la pauză prin Rodri, iar în repriza secundă a mai marcat prin Fabian Ruiz, Nico Williams și Dani Olmo, partida terminându-se cu scorul de 4-1.

Spania - Germania, în sferturile de finală de la EURO 2024

Rezultatul de la Koln confirmă un duel de cinci stele în sferturile de finală ale EURO 2024: Spania - Germania, vineri, 5 iulie, de la ora 19:00, la Stuttgart!

Confruntarea a fost anticipată de presa germană încă de la debutul turneului final, când a fost clar că Spania și Germania sunt marile favorite pentru a-și câștiga grupele.

Spania a fost singura echipă care și-a câștigat grupa cu punctaj maxim și fără gol primit, iar ulterior a trecut de Georgia (4-1). De partea cealaltă, gazda Germania a făcut 7 puncte dintr-o grupă cu Elveția, Ungaria și Scoția, iar în optimile de finală a eliminat Danemarca (2-0).

Un alt sfert de finală foarte interesant poate fi unul între Portugalia și Franța, o reeditare a finalei de la EURO 2016. Până la un eventual astfel de duel, cele două trebuie să treacă de Slovenia, respectiv Belgia.