OPINIE Spania a cântat, Spania a jucat

Data publicarii: Luni 15 Iulie 2024, 17:36
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 17:55

Spania câștigat EURO 2024 după 2-1 în finala cu Anglia, meci transmis în direct de Pro TV și VOYO.

de Dan CHILOM

Am avut parte și de ultimul bal al Europeanului din Germania. Marea finală dintre Spania și Anglia s-a încheiat, din păcate, în 90’.

Zic din păcate pentru că ne-am fi dorit să mai vedem un pic de European. Ne-am obișnuit cu atmosfera din Germania și cu spectacolul fotbalistic.

A fost o finală închisă în prima parte, miza punându-și amprenta pe jucători, iar la pauză credeam că meciul se îndreaptă către prelungiri. A venit repriza a doua, care a deschis sertarul cu goluri.

Spania a cântat, Spania a jucat

Primul al lui Nico Williams, în minutul 47, uitat parcă de apărarea Angliei, atacantul lui Bilbao dezgheață tabela.

1-0 pentru Spania, iar lucrurile intraseră parcă în normalitatea pe care o aștepta multă  lume, mai puțin fanii Angliei. Spania conducea în finală, după ce întreg turneul a fost cea mai bună echipă.

Dar totuși juca cu Anglia, o națională care a reușit să revină de trei ori la acest Euro,  în meciurile eliminatorii, după ce au fost conduși. Au reușit să egaleze și de data asta, prin Palmer în minutul 73, iar trupa lui Southgate dădea semne de viață.

Pe stadion se auzeau cântând doar fanii englezi care au  dominat clar din punct de vedere numeric.

În minutul 86 avea să se pecetuiască soarta finalei campionatului european din 2024. O pasă pe jos a lui Cucurella care depășește fundașii englezi, iar Oyarzabal împinge  mingea din alunecare pe lângă Pickford. 2-1! Spaniolii sunt din nou în avantaj, cu câteva minute rămase de jucat.

Finalul nu a fost unul lipsit de ocazii, englezii ratând de trei ori la un corner, posibilitatea de a duce meciul în prelungiri. În minutul 94, Letexier fluieră finalul, Spania devine Regina Europei pentru a patra oară în istorie, și trece pe primul loc în acest clasament.

A câștigat echipa cea mai bună de la acest European, cu un antrenor Luis de la Fuente care a preluat naționala Spaniei într-un moment greu și a reușit să câștige atât Liga Națiunilor, cât și Campionatul European.  A câștigat echipa care a încercat să propună mai mult fotbal în ultimul act, a câștigat echipa care propune un nou star mondial: Lamine Yamal.