VIDEO EXCLUSIV Finala EURO 2024 | Spania - Anglia 2-1. Ce nebunie! Furia Roja este ”Regina Europei”

Spania - Anglia EURO 2024 finala euro 2024 EURO 2024
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 14 Iulie 2024, 23:54
Data actualizarii: Luni 15 Iulie 2024, 00:00

Spania s-a impus cu scorul de 2-1 în fața Angliei și a câștigat trofeul EURO 2024.

A fost nebunie totală pe Olympiastadion în finala Campionatului European! Furia Roja a controlat prima repriză, însă ocaziile nu au lipsit nici la poarta lui Unai Simon. După o primă parte încheiată la egalitate, Spania a deschis scorul prin Nico Williams, care l-a învins pe Jordan Pickford după o pasă perfectă a lui Lamine Yamal.

Spaniolii au continuat asaltul la poarta lui Pickford, dar Cole Palmer a reușit să restabilească egalitatea în minutul 73, cu un șut imparabil de la marginea carelui.

Totul indica faptul că meciul se îndreaptă spre prelungiri, însă Oyarzabal a fost cel care a marcat golul victoriei în minutul 86.

Spania - Anglia 2-1. Furia Roja este campioana Europei

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90: Ocazie Anglia! Palmer centrează din corner, Rice reia cu capul, Unai Simon respinge. Guehi trimite cu capul, dar Dani Olmo respinge de pe linia porții.

Min. 86: GOOOOOL SPANIA! Cucurella îi pasează în careu lui Oyarzabal, care îl învinge pe Jordan Pickford.

Min. 82: Ocazie Spania! Nico Williams, Dani Olmo și Lamine Yamal combină excelent în zona careului advers, dar șutul puștiului Barcelonei este pe direcția lui Jordan Pickford.

Min. 73: GOOOOOL ANGLIA! Un balon ajunge la Bellingham în interiorul careului, acesta deviază la marginea careului pentru Palmer, care șutează imparabil și îl învinge pe Unai Simon.

Min. 66: Ocazie Spania! Lamine Yamal șutează cu stângul de la marginea careului, dar Pickford respinge.

Min. 64: Ocazie Anglia! Bellingham șutează de la marginea careului, dar mingea trece puține pe lângă poartă.

Min. 56: Ocazie Spania! Williams șutează cu dreptul din afara careului, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 55: Ocazie Spania! Lamine Yamal expediază o pasă perfectă pentru Alvaro Morata, care șutează din unghi, John Stones respinge.

Min. 49: Ocazie Spania! Williams șutează din afara careului, mingea este respinsă și ajunge la Dani Olmo, care șutează puțin pe lângă poartă.

Min. 47: GOOOOOL SPANIA! Lamine Yamal primește mingea în apropierea careului, driblează și îi pasează în interiorul zonei de pedeapsă lui Nico Williams, care șutează cu stângul și îl învinge pe Jordan Pickford.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Finalul primei reprize!

Min. 45+1: Ocazie Anglia! Rice centrează din lovitură liberă, balonul este deviat și ajunge la Phil Foden care șutează din prima, dar mingea ajunge în brațele lui Unai Simon.

Min. 45: Ocazie Anglia! De pe partea stângă, Bellingham îi pasează la marginea careului lui Harry Kane, care șutează în blocajul lui Rodri.

Min. 35: Spaniolii cer penalty după ce Declan Rice îl doboară în careu pe Aymeric Laporte.

Min. 25: Ocazie Anglia! Luke Shaw pătrunde foarte bine în careul spaniolilor, pasează spre centrul zonei de pedeapsă, dar Marc Cucurella reușește să respingă.

Min. 13: Ocazie Spania! Nico Williams centrează din corner, Rodri recentrează în mijlocul careului, dar Le Normand trimite imprecis.

Min. 12: Ocazie Spania! Nico Williams pătrunde în careul englezilor prin partea stângă, șutează cu stânga, dar este blocat foarte bine de John Stones.

Min. 1: Începe meciul!

Spania: Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Olmo, Williams – Morata

• Rezerve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez

• Selecționer: Luis de la Fuente

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Shaw – Foden, Kane, Bellingham

• Rezerve: Ramsdale, Henderson, Alexander-Arnold, Trippier, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton

• Selecționer: Gareth Southgate

• Finala Spania - Anglia se joacă în această seară pe Olympiastadion din Berlin, de la ora 22:00.
  • Spania - Anglia - cotele la pariuri - AICI.

Pentru Spania este a cincea finală europeană, după ce a pierdut una şi s-a impus în alte trei: în 1964, 2008 şi 2012. Ibericii au câştigat grupa B la Euro-2024 şi au trecut în optimi de Georgia, în sferturi de Germania şi în semifinale de Franţa.

Anglia joacă a doua finală consecutivă, după cea pierdută în 2021 în faţa Italiei, la lovituri de departajare. Englezii au câştigat grupa C la Euro-2024 şi au trecut în optimi de Slovacia, în sferturi de Elveţia şi în semifinale de Ţările de Jos.

Spania - Anglia | Echipe probabile

Spania: Simón - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Ruiz, Rodri, Olmo - Yamal, Morata, Williams. Selecţioner: Luis de la Fuente

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guéhi - Saka, Mainoo, Rice, Shaw - Bellingham, Foden - Kane. Selecţioner: Gareth Southgate

Spania - Anglia, finala EURO 2024 | VIP

Prinţul William al Marii Britanii, precum şi premierul spaniol Pedro Sanchez şi premierul britanic Keir Starmer, vor asista la finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, care va avea loc duminică la Berlin, a declarat pentru Reuters un purtător de cuvânt al guvernului german. Cancelarul german Olaf Scholz va asista şi el la meciul dintre Anglia şi Spania, a adăugat vineri purtătorul de cuvânt. Olaf Scholz a fost deja prezent în tribune la două meciuri ale Germaniei, împotriva Danemarcei, în optimi de finală, şi a Spaniei în sferturi, ultima partidă încheindu-se cu eliminarea gazdelor competiţiei, notează DPA.

Spania - Anglia, finala EURO 2024 | UEFA laudă!

UEFA este "foarte mulţumită" de modul în care s-a derulat Campionatul European de fotbal - EURO 2024, care îşi va cunoaşte câştigătoarea duminică seara, cu ocazia finalei Spania - Anglia, care va avea loc la Berlin, informează DPA. "Suntem foarte, foarte mulţumiţi de modul în care s-a desfăşurat turneul. Am avut foarte mulţi fani aici, în Germania, din toată Europa, care au venit aici în mod paşnic şi au sărbătorit şi au aplaudat echipele lor", a declarat directorul pentru competiţii al UEFA, Martin Kallen. "Organizarea a fost foarte, foarte bună. Meciurile au fost bune, au fost şi câteva surprize", a spus Kallen.

Acesta a adăugat însă că invadarea terenului în timpul turneului a fost un lucru "foarte enervant". "Unele dintre aceste acţiuni au fost comerciale şi au fost oameni care au plătit pentru asta", a explicat el. "Ronaldomania" a fost, de asemenea, un alt motiv pentru mulţi dintre cei care au provocat astfel de incidente. "Ronaldo, în calitate de superstar, a electrizat oamenii atât de mult, încât aceştia au vrut să facă un selfie cu el", a spus Kaellen, recunoscând că acest gen de evenimente nu sunt "ideale". Martin Kallen a lăudat şi sistemul feroviar german, chiar dacă societatea Deutsche Bahn a primit numeroase critici în timpul turneului pentru întârzieri şi anulări.