Spania – Anglia live online. Cum poți vedea online finala EURO 2024

Spania - Anglia EURO 2024 olympiastadion Voyo EURO 2024
Data publicarii: Duminica 14 Iulie 2024, 18:04
Data actualizarii: Duminica 14 Iulie 2024, 18:03

Spania – Anglia este finala EURO 2024. Meciul de duminică 14 iulie, este transmis de la ora 22:00 pe PRO TV. Cine dorește să vadă partida live online, o poate face exclusiv pe VOYO

Spania – Anglia se joacă de la ora 22:00 la Berlin și este transmis pe PRO TV, VOYO și live text și video pe SPORT.RO

Spania - Anglia, marea finală de la EURO 2024: Duel istoric pentru coroana europeană

Duminică, 14 iulie 2024, de la ora 22:00, Olympiastadion din Berlin va găzdui una dintre cele mai așteptate finale din istoria Campionatului European de Fotbal. Spania și Anglia, două națiuni cu tradiție și ambiții mari în fotbalul european, se vor înfrunta într-un meci care promite să fie plin de suspans și spectacol.

Semifinale dramatice: Cum au ajuns Spania și Anglia în finala EURO 2024

Ambele echipe au avut de trecut peste adversari redutabili în semifinale. Spania a învins Franța cu scorul de 2-1 într-un meci dramatic. Francezii au deschis scorul prin Kolo Muani, care a fructificat o centrare precisă a lui Kylian Mbappe. Reacția spaniolilor a fost însă rapidă și decisivă. Mai întâi, tânărul talent Lamine Yamal a egalat cu un gol spectaculos, iar apoi Dani Olmo a adus victoria "Furiei Roja" cu o execuție de clasă înainte de pauză.

În cealaltă semifinală, Anglia a trecut de Olanda tot cu 2-1, într-un meci la fel de intens. Olandezii au început în forță, Xavi Simons deschizând scorul în minutul 7. Englezii au revenit rapid în joc grație unui penalty transformat de Harry Kane în minutul 18. Deși meciul părea să se îndrepte spre prelungiri, Ollie Watkins a devenit eroul Angliei, marcând golul victoriei în minutul 90+1 cu o execuție spectaculoasă din unghi dificil.

Mize istorice și recorduri în joc: De ce EURO 2024 este crucial pentru Spania și Anglia

Această finală are o miză uriașă pentru ambele echipe. Anglia joacă a doua finală consecutivă, după ce la EURO 2020 a pierdut dramatic la loviturile de departajare în fața Italiei. Acum, "Leii" au șansa de a scrie istorie și de a aduce în premieră trofeul european pe Wembley. Pentru o națiune care nu a mai câștigat un turneu major de la Cupa Mondială din 1966, acest meci reprezintă o oportunitate unică de a-și reconfirma statutul de putere fotbalistică.

De partea cealaltă, Spania are propria sa misiune istorică. Cu trei titluri europene deja în palmares (1964, 2008 și 2012), ibericii pot deveni singura națională cu patru trofee continentale. În prezent, ei sunt la egalitate cu Germania, ambele țări având câte trei titluri. O victorie ar consolida statutul Spaniei ca cea mai de succes națională din istoria Campionatului European.

Tactici și vedete: Cine sunt jucătorii cheie în finala EURO 2024

Finala se anunță a fi o confruntare fascinantă între două filosofii de joc distincte. Spania, fidelă stilului său tradițional, va miza pe posesie, pase scurte și combinații rapide. Jucători precum Dani Olmo și Gavi vor fi esențiali în construcția jocului și crearea de oportunități. În atac, tânărul Lamine Yamal s-a dovedit a fi o revelație a turneului și ar putea fi din nou decisiv.

Anglia, sub conducerea lui Gareth Southgate, a evoluat spre un stil de joc mai dinamic și versatil. Combinația dintre experiența lui Harry Kane și energia tinerilor talente precum Jude Bellingham și Phil Foden oferă "Leilor" multiple opțiuni ofensive. Ollie Watkins, eroul semifinalei, va fi cu siguranță o amenințare constantă pentru apărarea spaniolă.

Experții sunt divizați în privința favoritei acestei finale. Experiența Spaniei în marile turnee și calitatea tehnică a mijlocului său de teren o fac o candidată serioasă la trofeu. Pe de altă parte, Anglia pare să fi depășit complexele din trecut și vine cu un lot talentat și determinat să facă istorie.

Factorul decisiv ar putea fi presiunea. Spania, cu trei titluri deja în palmares, ar putea aborda meciul cu mai multă relaxare. Pentru Anglia, în schimb, greutatea așteptărilor unei întregi națiuni ar putea fi copleșitoare, dar și motivantă.

Fanii din România vor putea urmări acest meci istoric pe PRO TV, de la ora 22:00. Pentru cei care preferă mediul online, VOYO oferă transmisiunea live exclusivă pentru România. În plus, SPORT.RO va oferi actualizări în timp real și clipuri video cu cele mai importante faze ale meciului.