Spania – Anglia, marea finală EURO 2024! Când se joacă cel mai important joc al turneului final

Spania Anglia EURO 2024 EURO 2024
Data publicarii: Joi 11 Iulie 2024, 00:10
Data actualizarii: Joi 11 Iulie 2024, 00:10

Spania și Anglia sunt cele două echipe care s-au calificat în ultimul act al Campionatului European.

Spania - Anglia, finala EURO 2024

Furia Roja a învins-o pe Franța în prima semifinală a turneului final cu scorul de 2-1. Francezii au deschis scorul prin Kolo Muani, care l-a învins cu capul pe Unai Simon, din pasa lui Kylian Mbappe, dar spaniolii au revenit și au reușit să întoarcă scorul încă din prima repriză.

Lamine Yamal a restabilit egalitatea cu o execuție splendidă, iar Dani Olmo a înscris golul calificării.

În cea de-a doua semifinală de la EURO 2024 dintre Olanda și Anglia, britanicii s-au impus cu scorul de 2-1. ”Portocala Mecanică” a deschis scorul în minutul 7 prin Xavi Simons, dar Harry Kane a restabilit egalitatea în minutul 18, când a transformat un penalty controversat. Englezii au obținut calificarea abia în minutul 90+1, când Ollie Watkins a șutat din unghi și la învins pe Bart Verbruggen.

Marea finală dintre Spania și Anglia se va disputa duminică, de la 22:00, pe Olympiastadion din Berlin. Meciul va putea fi urmărit în direct pe PRO TV și VOYO.

VIDEO Rezumatul meciului Spania - Franța 2-1

VIDEO Rezumatul meciului Olanda - Anglia 1-2