VIDEO EXCLUSIV Spania - Franța 2-1 | Visul frumos continuă pentru Furia Roja la EURO 2024. Ibericii, în finala turneului

Spania - Franța 2-1 | Visul frumos continuă pentru Furia Roja la EURO 2024. Ibericii, în finala turneului  EURO 2024

Campionatul European din Germania este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Spania - Franța 2-1

Final de meci!

Minutul 80 - Ocazie pentru Spania! Lamine Yamal șutează din afara careului, puțin peste poartă.

• Spania Franta Prima Semifinala De La Euro 2024 Este Live Marti De La 22 00 Pe Pro Tv Si Voyo Nationala 4

Minutul 59 - Ocazie pentru Franța!Ousmane Dembele centrează în fața porții, dar Unai Simon are o intervenție salvatoare.

Minutul 46 - Ocazie pentru Spania! Nico Williams scapă pe contraatac, însă Mike Maignan iese providențial din poartă și îl deposedează pe iberic.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 24 - GOOOL Spania! Dani Olmo șutează puternic din interiorul careului, la colțul lung, iar Jules Kounde trimite mingea în propria poartă, în încercarea din a respinge.

Minutul 21 - GOOOL Spania! Lamine Yamal restabilește egalitatea, în urma unei execuții spectaculoase, cu piciorul stâng.

Minutul 9 - GOOOL Franța! Kylian Mbappe centrează în careul mic, iar Kolo Muani reia cu capul, direct în poartă.

Minutul 5 - Ocazie pentru Spania! Lamine Yamal centrează perfect în careul mic, însă Fabian Ruiz reia cu capul, puțin deasupra barei transversale.

A început partida!

Spania - Franța: echipele de start

Spania: Unai Simon - Jesus Navas, Nacho, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabian - Lamine Yamal, Dani Olmo, Nico Williams - Morata

Franța: Maignan – Koundé, Upamecano, Saliba, Hernandez – Kanté, Tchouameni, Rabiot – Dembélé, Kolo Muani, Mbappé

Prima semifinală de la EURO 2024, Spania - Franța, se joacă marți de la ora 22:00, LIVE pe PRO TV și VOYO, și LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe Sport.ro.

Partida se dispută pe ”Allianz Arena” din Munchen, iar arbitru va fi slovenul Slavko Vincic, centralul care a condus și finala Champions League din acest an, Real Madrid - Borussia Dortmund 2-0.

Compatriot cu Aleksander Ceferin, președintele UEFA, Vincic este considerat omul acestuia, dovadă și delegările de top pentru arbitrul din Slovenia.

În sferturi, Franța s-a impus cu mari emoții în fața Portugaliei, 0-0 și 5-3 la loviturile de departajare, în timp ce Spania a învins, cu scandal însă după hențul din careu al lui Marc Cucurella ignorat de arbitrul englez Anthony Taylor, țara gazdă Germania, scor 2-1.

Spania, decimată înaintea semifinalei EURO 2024! Câți titulari ratează meciul cu Franța

Naționala condusă de Luis de la Fuente are doi jucători suspendați, iar alți doi au ieșit accidentați în duelul din sferturi cu Germania.

Fundașii Dani Carvajal, eliminat în minutul 120+6, și Robin Le Normand, pentru cumul de cartonașe galbene, sunt suspendați pentru semifinala cu Franța.

Spania are probleme și cu accidentările. Pedri a suferit o entorsă la genunchi în debutul partidei, iar presa iberică scrie că jucătorul Barcelonei nu va mai juca la EURO 2024.

De asemenea, mijlocașul Fabian Ruiz a părăsit terenul accidentat în minutul 102 al partidei cu Germania, astfel că rămâne de văzut dacă se va recupera la timp pentru penultimul act.

Lotul Spaniei la EURO 2024

Portari: Unai Simón (Athletic Bilbao), Álex Remiro (Real Sociedad), David Raya (Arsenal);

Fundași: Jesús Navas (Sevilla), Dani Carvajal (Real Madrid), Robin Le Normand (Real Sociedad), Aymeric Laporte (Al Nassr), Nacho Fernández (transferat de la Real Madrid la Al-Qadsiah în Arabia Saudită), Daniel Vivian (Athletic Bilbao), Álex Grimaldo (Bayer Leverkusen), Marc Cucurella (Chelsea);

Mijlocași: Martin Zubimendi (Real Sociedad), Rodri Hernández (Manchester City), Mikel Merino (Real Sociedad), Fabián Ruiz (PSG), Pedri (Barcelona), Fermín López (Barcelona), Álex Baena (Villarreal);

Atacanți: Lamine Yamal (Barcelona), Ferran Torres (Barcelona), Dani Olmo (Leipzig), Nico Williams (Athletic Bilbao), Ayoze Pérez (Betis Sevilla), Álvaro Morata (Atlético Madrid), Joselu (Real Madrid), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad).

Selecționer: Luis de la Fuente

Lotul Franței la EURO 2024

Portari: Mike Maignan (AC Milan), Brice Samba (Lens), Alphonse Areola (West Ham);

Fundași: Theo Hernandez (AC Milan), Ferland Mendy (Real Madrid), Benjamin Pavard (Inter Milano), Ibrahima Konaté (Liverpool), Jonathan Clauss (Olympique Marseille), Jules Koundé (Barcelona), William Saliba (Arsenal), Dayot Upamecano (Bayern Munchen);

Mijlocași: Adrien Rabiot (liber de contract), Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Aurélien Tchouameni (Real Madrid), Eduardo Camavinga (Real Madrid), Warren Zaïre-Emery (PSG), Youssouf Fofana (Monaco), N'Golo Kanté (Al-Ittihad);

Atacanți: Bradley Barcola (PSG), Kingsley Coman (Bayern Munchen), Kylian Mbappé (Real Madrid), Marcus Thuram (Inter Milano), Olivier Giroud (Los Angeles FC), Ousmane Dembélé (PSG), Randal Kolo Muani (PSG).

Selecționer: Didier Deschamps