Spania – Franța, prima semifinală EURO 2024! Când se va disputa meciul

Spania – Franța, prima semifinală EURO 2024! Când se va disputa meciul EURO 2024

Știm prima semifinală EURO 2024, competiție transmisă în direct pe PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Spania și Franța sunt cele două echipe care se vor duela în prima semifinală a Campionatului European.

Spania - Franța, prima semifinală EURO 2024

Spania a eliminat-o pe Germania în sferturi, după ce s-a impus cu scorul de 2-1 la Stuttgart. Spaniolii au deschis scorul în minutul 51 prin Dani Olmo, dar Florian Wirtz a trimis jocul în prelungiri, după ce a înscris în minutul 89. Golul calificării Spaniei a venit în minutul 119, când Mikel Merino a deviat cu capul în poarta lui Manuel Neuer.

În cea de-a doua partidă a serii, Franța a eliminat-o pe Portugalia la loviturile de departajare, scor 0-0 (3-5 d.l.d). După ce niciuna dintre cele două echipe nu au reușit să înscrie în timpul regulamentar și în cele două reprize de prelungiri, meciul s-a decis la loviturile de departajare.

Joao Felix a fost singurul jucător al portughezilor care a ratat de la punctul cu var.

Meciul Spania – Franța, din semifinalele EURO 2024, se va disputa pe 9 iulie, de la 22:00, pe Allianz Arena din Munchen.

Cealaltă semifinală se va decide în urma partidelor Olanda - Turcia (sâmbătă, 22:00) și Anglia - Elveția (sâmbătă, 19:00).

VIDEO Rezumatul meciului Spania - Germania 2-1