VIDEO EXCLUSIV EURO 2024 | Spania - Georgia 4-1! Ibericii n-au avut emoții într-un meci în care au marcat toate cele cinci goluri

Data publicarii: Duminica 30 Iunie 2024, 22:51
Data actualizarii: Luni 01 Iulie 2024, 01:06

Campionatul European din Germania este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Spania - Georgia 4-1

Echipa naţională a Spaniei a învins duminică seara, la Koln, scor 4-1, echipa naţională a Georgiei, în optimile de finală ale turneului final Euro 2024. Spaniolii s-au calificat în sferturi, unde vor juca împotriva Germaniei.

Lamine Yamal a mai bifat un record, devenind, la 16 ani şi 353 de zile, cel mai tânăr jucător care apare în faza eliminatorie a unui turneu final de Campionat European. Spania a avut posesie 73 la sută în prima repriză, a dominat categoric, iar Mamardashvili, portarul georgian, a avut două intervenţii salvatoare în minutele 5, la Dani Carvajal, şi 10, la Niko Williams.

În ciuda dominării iberice, pe contraatac, Kakabadze a centrat în careu şi, presat din spate de Kvaratskhelia, fundaşul spaniol Le Normand s-a poziţionat greşit, trimiţând balonul în propria poartă. Elevii lui de la Fuente au egalat în minutul 39, dar cu emoţii, golul lui Rodri având nevoie de validarea VAR.

După pauză, Kvaratskhelia a încercat să înscrie de la mijlocul terenului, iar mingea a trecut puţin pe lângă bară în minutul 49. Imediat a căzut şi golul ibericilor. Lamine Yamal a centrat perfect şi Fabian Ruiz a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 75 Nico Williams a fost lansat de Fabian Ruiz şi a marcat un gol frumos pe contraatac, iar Spania conducea cu 3-1. Scorul final a fost stabilit de Dani Olmo, în minutul 83, Spania a învins Georgia cu 4-1 şi ibericii vor juca în sferturi la Stuttgart, cu Germania.

FINAL

Min. 83: GOOOL Spania! Olmo este găsit excelent în marginea careului de 16 metri, își face mingea spre interior, apoi șutează în stânga sa și marchează.

Min. 75: GOOOL Spania! Nico Williams primește mingea în jumătatea proprie de teren și pleacă în viteză spre poartă, apoi șutează imparabil la colțul scurt.

Min. 63: Ocazie pentru Spania! Yamal primiște balonul în marginea careului de 16 metri și șutează din prima la poartă, însă trimite la un metru de bara.

Min. 51: GOOOL Spania! Lamine Yamal centrează în fața porții de unde Fabian Ruiz reia cu capul și trimite în plasă.

Min. 48: Ocazie uriașă pentru Georgia! Khvicha Kvaratskhelia și-a încercat norocul cu un șut de la mare distanță, însă a trimis pe lângă poartă.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 39: GOOOL Spania! Rodri marchează cu un șut la colțul lung după o fază frumoasă a ibericilor.

Min. 35: Ocazie pentru Spania! Cucurella șutează cu putere din afara careului, însă Mamardashvili respinge balonul.

Min. 18: GOOOL Georgia! După o centrare venită de pe partea dreaptă, Robin Le Normand a pus corpul încercând să respingă balonul, însă a trimis în plasă.

Min. 10: Ocazie pentru Spania! Fabian Ruiz șutează la colțul lung, însă portarul georgienilor intervine salvator, iar un fundaș georgian a degajat balonul din fața porții.

Min. 5: Ocazie pentru Spania! Pedri pune "latul" după o centrare în fața porții, însă Mamardashvili a reținut fără probleme.

Min. 1: A început partida!

Spania - Georgia, echipele de start

Spania: Unai Simón - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Pedri, Rodri, Fabián Ruiz - Yamal, Morata, Williams; Rezerve: Remiro, Raya, Grimaldo, Vivian, Navas, Nacho, Baena, Olmo, Lopez, Zubimendi, Merino, Perez, Torres, Joselu, Oyarzabal; Selecționer: Luis de la Fuente.

Georgia: Mamardashvili - Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Dvali, Lochosvili - Kochorashvili, Kiteishvili, Chakvetadze - Kvaratskhelia, Mikautadze; Rezerve: Loria, Gugershashvili, Gocholeisvhili, Tabidze, Kverkveliya, Kvekveskiri, Altunashvili, Zivzivadze, Sigua, Kvilitaia, Tstaishvili, Shengelia, Lobzhanidze, Davitashvili; Selecționer: Willy Sagnol.

Spania - Georgia din optimile EURO 2024 este LIVE de la ora 22:00 pe PRO TV și VOYO, și LIVE TEXT cu VIDEO EXCLUSIV pe Sport.ro.

Furia Roja dă piept la Koln cu cel care poate fi considerat cel mai bun portar de până acum al Campionatului European, gruzinul Giorgi Mamardashvili (23 de ani).

Naționala Georgiei, aflată în premieră la un turneu final, s-a calificat în optimile EURO 2024, iar un mare merit îi revine goalkeeper-ului Giorgi Mamardashvili.

Recordul portarului gruzin Giorgi Mamardashvili bifat la EURO 2024

Portarul Valenciei a avut în cele trei meciuri din faza grupelor (1-3 cu Turcia, 1-1 cu Cehia și 2-0 cu Portugalia) nu mai puțin de 21 de intervenții salvatoare!

Este un record egalat al competiției, după cum subliniază Federația Internațională de Istorie și Statistică a Fotbalului, precedenta performanță similară aparținându-i lui Aleksandrs Kolinko, fostul portar al lui Dinamo prezent cu naționala Letoniei la EURO 2004.

Lotul Spaniei pentru EURO 2024

PORTARI: David Raya (Arsenal), Alejandro Remiro (Real Sociedad), Unai Simón (Athletic Club)

FUNDAȘI: Dani Carvajal (Real Madrid), Marc Cucurella (Chelsea), Alejandro Grimaldo (Leverkusen), Aymeric Laporte (Al-Nassr), Robin Le Normand (Real Sociedad), Nacho (Real Madrid), Daniel Vivian (Athletic Club)

MIJLOCAȘI: Álex Baena (Villarreal), Mikel Merino (Real Sociedad), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Pedri (Barcelona), Rodri (Manchester City), Fabián Ruiz (Paris), Nico Williams (Athletic Club), Martín Zubimendi (Real Sociedad)

ATACANȚI: Joselu (Real Madrid), Fermín López (Barcelona), Álvaro Morata (Atlético de Madrid), Jesús Navas (Sevilla), Dani Olmo (Leipzig), Ayoze Pérez (Betis), Ferran Torres (Barcelona), Lamine Yamal (Barcelona)

Lotul Georgiei pentru EURO 2024

PORTARI: Luka Gugeshashvili (Qarabağ), Giorgi Loria (Dinamo Tbilisi), Giorgi Mamardashvili (Valencia)

FUNDAȘI: Lasha Dvali (APOEL), Giorgi Gocholeishvili (Shakhtar Donetsk), Giorgi Gvelesiani (Persepolis), Otar Kakabadze (Cracovia), Guram Kashia (Slovan Bratislava), Solomon Kverkvelia (Al-Okhdood), Luka Lochoshvili (Cremonese), Jemal Tabidze (Panetolikos)

MIJLOCAȘI: Sandro Altunashvili (Wolfsberger), Giorgi Chakvetadze (Watford), Zuriko Davitashvili (Bordeaux), Otar Kiteishvili (Sturm Graz), Giorgi Kochorashvili (Levante), Nika Kvekveskiri (Lech Poznań), Saba Lobjanidze (Atlanta United), Anzor Mekvabishvili (Universitatea Craiova), Gabriel Sigua (Basel), Levan Shengelia (Panetolikos), Giorgi Tsitaishvili (Dinamo Batumi)

ATACANȚI: Khvicha Kvaratskhelia (Napoli), Giorgi Kvilitaia (APOEL), Georges Mikautadze (Metz), Budu Zivzivadze (Karlsruhe)