VIDEO EXCLUSIV Spania - Germania 2-1. ”Thriller” la Stuttgart! Spaniolii merg în semifinale! Kroos a jucat ultimul meci din carieră

Nationala Germaniei Anthony Taylor EURO 2024 nationala Spaniei sferturi euro 2024 EURO 2024
Data publicarii: Vineri 05 Iulie 2024, 21:38
Data actualizarii: Vineri 05 Iulie 2024, 21:42

Spania s-a calificat în semifinalele EURO 2024, după ce s-a impus cu scorul de 2-1 în fața Germaniei.

Prima șansă importantă de gol le-a aparținut spaniolilor, încă din primul minut al înfruntării, dar Neuer a intervenit bine la șutul lui Pedri. Fotbalistul spaniolilor a fost urmărit de ghinion, pentru că după câteva minute a fost scos din joc după un fault al lui Toni Kroos, pentru care germanul a scăpat și fără cartonaș galben.

Spania, prima semifinalistă EURO 2024

Spaniolii au deschis scorul după pauză, în minutul 51, după o pasă bună expediată de Lamine Yamal în careul advers și o finalizare precisă a lui Dani Olmo.

Germanii au început să caute golul egalizator, dar acesta a venit abia în minutul 89, când Florian Wirtz a înscris din careu, după o recentrare bună a lui Kimmich.

Wirtz a fost aproape să înscrie și în prima repriză a prelungirilor, dar a șutat puțin pe lângă poartă de la marginea careului.

Nemții au cerut penalty în a doua repriză a prelungirilor, după un henț în careu al lui Cucurella, dar Anthony Taylor a lăsat jocul să continue.

Când totul indica că meciul se va decide la loviturile de departajare, spaniolii au reușit să înscrie după o centrare perfectă a lui Dani Olmo și o deviere norocoasă a lui Mikel Merino.

Spania - Germania 2-1

Min. 120+8: Final de meci! Spania merge în semifinale!

Min. 120+6: Dani Carvajal vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Min. 119: GOOOOOL SPANIA! Dani Olmo centrează perfect în careul nemților, iar Merino deviază cu capul și îl învinge pe Manuel Neuer.

Min. 117: Ocazie Germania! Fullkrug deviază foarte bine cu capul din careu și îl pune la încercare pe Unai Simon, care se întinde și reușește să pareze.

Min. 106. Nemții cer penalty după un henț în careu al lui Cucurella, dar Anthony Taylor lasă jocul să continue.

Min. 105+1: Ocazie Germania! Wirtz primește balonul la marginea careului, șutează cu stângul, dar trimite puțin pe lângă poartă.

Min. 90+5: Finalul celor 90 de minute! Urmează prelungiri!

Min. 89: GOOOOOL GERMANIA! Mittelstadt centrează în careul advers, Kimmich recentrează în careu, iar Wirtz înscrie pentru 1-1.

Min. 84: Ocazie Spania! Fabian Ruiz șutează de la marginea careului, dar trimite peste poarta nemților.

Min. 82: Ocazie Germania! După o degajare ratată a lui Unai Simon, Havertz scapă singur spre poartă și încearcă să îl lobeze pe portarul spaniol, dar trimite peste transversală.

Min. 77: Ocazie Germania! Wirtz avansează în partea dreaptă și îi pasează în careu lui Fullkrug care trimite în bară.

Min. 70: Ocazie Germania! Mittelstadt centrează în careul spaniolilor, Havertz recentrează pentru Fullkrug, care scoate în spate pentru șutul lui Andrich. Unai Simon respinge foarte bine.

Min. 51: GOOOOOL SPANIA! Lamine Yamal avansează în partea dreaptă și pasează în centrul careului, unde Dani Olmo apare și șutează fără șansă pentru Manuel Neuer.

Min. 47: Ocazie Spania! Lamine Yamal îi pasează în careu lui Alvaro Morata, care șutează puțin peste poartă.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Finalul primei reprize!

Min. 39: Ocazie Spania! Dani Olmo șutează de la distanță, dar Manuel Neuer reușește să respingă.

Min. 36: Ocazie Spania! Williams primește balonul în careul advers, driblează și șutează la colțul scurt, dar Neuer respinge. A fost ofsaid.

Min. 35: Ocazie Germania! După o gafă a lui Le Normand, balonul îi rămâne lui Havertz, care șutează slab, iar mingea ajunge în brațele lui Unai Simon.

Min. 21: Ocazie Germania! Kimmich centrează de pe partea dreaptă, iar Havertz reia cu capul, însă Unai Simon reține foarte bine.

Min. 17: Ocazie Spania! Fabian Ruiz șutează de la marginea careului, dar balonul trece peste poartă.

Min. 15: Ocazie Spania! Lamine Yamal șutează din lovitură liberă, dar balonul trece pe lângă poartă.

Min 4. Toni Kroos îl faultează dur pe Pedri, dar Anthony Taylor nu îi arată mijlocașului german cartonașul galben, chiar dacă fotbalistul spaniol nu mai poate continua partida. Două minute mai târziu, Kroos îl faultează dur și pe Lamine Yamal, dar nici de această dată cenralul nu îl sancționează pe fotbalistul german.

Min. 1: Ocazie Spania! Williams îi pasează în careu lui Morata, acesta întoarce pentru Pedri, care șutează, dar Neuer reține.

Min. 1: Începe meciul!

Spania: Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Pedri, Williams – Morata

Rezerve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez

Selecționer: Luis de la Fuente

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Raum – Can, Kroos – Musiala, Gundogan, Sane – Havertz

Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Wirtz, Mittelstadt, Henrichs, Andrich, Koch, Undav

Selecționer Julian Nagelsmann

Meciul se joacă la Stuttgart și este arbitrat de englezul Anthony Taylor.

Învingătoarea din Spania - Germania va juca în semifinale cu câștigătoarea sfertului Portugalia - Franța.

Nemții, dați de gol înaintea meciului cu Spania! Cum au arătat ultimele antrenamente

Pentru a se asigura că echipa Germaniei este pregătită pentru orice eventualitate, antrenamentele din Herzogenaurach au inclus și lovituri de la 11 metri.

"Săptămâna aceasta a avut loc o sesiune specială de antrenament cu lovituri de la 11 metri", susține Bild, adăugând:

"Scopul a fost ca jucătorii echipei să se obișnuiască cu posibila presiune suplimentară din meciul cu Spania.

La urma urmei, mâine ar putea fi prima dată când echipa națională a Germaniei ajunge la lovituri de la 11 metri, după sferturile de finală de la Euro 2016 (câștigat cu 6-5 împotriva Italiei)".

Golgheterii Kai Havertz și Niclas Fullkrug nu prea au emoții la penalty-uri

Kai Havertz a marcat deja două goluri din penalty la acest turneu. Primul a venit în meciul de deschidere împotriva Scoției (5-1), iar al doilea în optimile de finală împotriva Danemarcei (2-0). Starul de la Arsenal a transformat ambele lovituri de la 11 metri cu multă siguranță.

Și Niclas Fullkrug este un executant impecabil de la 11 metri. A transformat 27 din 29 de lovituri de la 11 metri executate de-a lungul carierei sale.

Dani Carvajal înainte de Spania - Germania: ”Trebuie să știi să suferi”

Fundaşul lateral spaniol Dani Carvajal a afirmat, înaintea partidei cu echipa de fotbal a Germaniei, din sferturile de finală ale EURO 2024, că "în astfel de meciuri trebuie să ştii să suferi", în timp ce pentru selecţionerul Luis de la Fuente acest meci ar putea fi "o finală de EURO sau de Cupă Mondială", relatează AFP.

Întrebat despre avantajul istoric al Spaniei, care este neînvinsă din 1988 în faţa Germaniei în competiţiile internaţionale, jucătorul echipei Real Madrid a asigurat că nu se gândeşte că există "o explicaţie clară" pentru aceste succese, iar acest gen de meciuri sunt "întotdeauna foarte echilibrate între două ţări care au echipe foarte bune, meciuri 50/50, în care detaliile fac diferenţa".

"Germania are jucători de clasă mondială dacă ne uităm om la om. Ei au fundaşi puternici, mijlocaşi rapizi şi multă forţă în atac.

Eu cred că este o echipă care are caracteristici similare cu ale noastre", a afirmat Carvajal la conferinţa de presă de dinaintea meciului, conform Agerpres.

Carvajal a mai calificat această partidă drept "meciul pe care toată lumea care iubeşte fotbalul doreşte să-l vadă", iar selecţionata "La Roja", considerată drept favorită a turneului, abordează acest meci "cu încredere şi modestie".

În privinţa dorinţei coechipierilor săi de "a-l trimite pe Toni Kroos în retragere", Carvajal, care a câştigat totul alături de jucătorul german la Real Madrid, a afirmat că îşi doreşte doar să câştige şi să se califice, ''iar Kroos să profite la maximum de ultimele sale minute".

Pentru selecționerul spaniol Luis de la Fuente ”acest meci este o finală”

La rândul său, selecţionerul spaniol Luis de la Fuente a precizat că în calitate de suporter şi-ar dori să-l vadă în continuare jucând pe emblematicul mijlocaş madrilen, dar a afirmat că jucătorii săi vor face "totul pentru ca el nu să aibă posibilitatea să primească balonul liber şi să-i limiteze opţiunile de pase".

"Acest meci este o finală. Cunoaştem potenţialul nostru şi pe cel al rivalului, pe care îl respectăm mult.

Este un adversar cu caracteristici similare cu ale noastre. Cu cât vom face mai puţine greşeli, cu atât şansele noastre vor creşte", a declarat tehnicianul spaniol.

Topul golgheterilor de la EURO 2024 după optimile de finală: killer-ul României, pe primul loc + s-au înscris fix 100 de goluri!

3 goluri: Jamal Musiala (Germania), Georges Mikautadze (Georgia), Ivan Schranz (Slovacia), Cody Gakpo (Olanda)

2 goluri: Niclas Fullkrug (Germania), Răzvan Marin (România), Kai Havertz (Germania), Harry Kane (Anglia), Fabian Ruiz (Spania), Donyell Malen (Olanda), Merih Demiral (Turcia)

Lotul Spaniei pentru EURO 2024

PORTARI: David Raya (Arsenal), Alejandro Remiro (Real Sociedad), Unai Simón (Athletic Club)

FUNDAȘI: Dani Carvajal (Real Madrid), Marc Cucurella (Chelsea), Alejandro Grimaldo (Leverkusen), Aymeric Laporte (Al-Nassr), Robin Le Normand (Real Sociedad), Nacho (Real Madrid), Daniel Vivian (Athletic Club)

MIJLOCAȘI: Álex Baena (Villarreal), Mikel Merino (Real Sociedad), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Pedri (Barcelona), Rodri (Manchester City), Fabián Ruiz (Paris), Nico Williams (Athletic Club), Martín Zubimendi (Real Sociedad)

ATACANȚI: Joselu (Real Madrid), Fermín López (Barcelona), Álvaro Morata (Atlético de Madrid), Jesús Navas (Sevilla), Dani Olmo (Leipzig), Ayoze Pérez (Betis), Ferran Torres (Barcelona), Lamine Yamal (Barcelona)

Lotul Germaniei pentru EURO 2024

PORTARI: Manuel Neuer (Bayern Munich), Marc-André ter Stegen (Barcelona), Oliver Baumann (TSG Hoffenheim)

FUNDAȘI: Waldemar Anton (VfB Stuttgart), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Bayern Munich), Robin Koch (Eintracht Frankfurt), Maximilian Mittelstädt (VfB Stuttgart), David Raum (RB Leipzig), Toni Rüdiger (Real Madrid), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Jonathan Tah (Bayer Leverkusen)

MIJLOCAȘI: Robert Andrich (Bayer Leverkusen), Chris Führich (VfB Stuttgart), Pascal Groß (Brighton), İlkay Gündoğan (Barcelona), Toni Kroos (Real Madrid), Jamal Musiala (Bayern Munich), Aleksandar Pavlović (Bayern Munich), Leroy Sané (Bayern Munich), Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)

ATACANȚI: Maximilian Beier (Hoffenheim) Niclas Füllkrug (Borussia Dortmund), Kai Havertz (Arsenal), Thomas Müller (Bayern Munich), Deniz Undav (VfB Stuttgart)