Spaniolii de la AS au un singur remarcat după România - Belgia: ”A amintit de Maradona”

Romania - Belgia Kevin De Bruyne EURO 2024
Data publicarii: Duminica 23 Iunie 2024, 09:10
Data actualizarii: Duminica 23 Iunie 2024, 09:11

România a pierdut în fața Belgiei, scor 0-2, în al doilea meci din grupele EURO 2024.

Astfel, toate cele trei echipe in Grupa E au câte trei puncte, cu o etapă înainte de optimi, astfel că orice scenariu este posibil în ultima rundă. Pentru ”tricolori” urmează meciul cu Slovacia, programat miercuri, de la ora 19:00, în direct pe PRO TV și VOYO. În același timp, Belgia va întâlni Ucraina pe PRO ARENA, de la aceeași oră.

Kevin de Bruyne (32 de ani) a fost desemnat ”omul meciului” după partida de la Koln, în care a reușit să marcheze și a bifat câteva ocazii periculoase. În plus, starul lui Manchester City bifase și un assist pentru golul lui Romelu Lukaku, dar acesta a fost anulat pentru o poziție de ofsaid.

Kevin de Bruyne, remarcat de AS după meciul cu România

Mijlocașul belgian i-a impresionat și pe spaniolii de la AS, care au scris în cronica partidei că fotbalistul lui Pep Guardiola a amintit de marele Diego Armando Maradona.

”Tielemans a fost cel mai bun partener pentru De Bruyne, care s-a simțit mult mai confortabil decât în primul joc, lucru pe care toți colegii și fanii săi l-au apreciat.

Jucătorul lui City a amintit de Maradona în prima repriză în care, după ce a depășit trei adversari, a ajuns să-i dea mingea lui Doku, al cărui șut a ajuns să fie deviat de Niță în corner”, a scris publicația spaniolă.

Kevin De Bruyne, desemnat omul meciului de UEFA după România - Belgia

Belgia a deschis scorul după doar 73 de secunde, prin Youri Tielemans, iar Kevin De Bruyne a stabilit scorul final în minutul 80, când a primit o pasă de la portarul Casteels și l-a învins pe Niță după un duel câștigat cu Drăgușin.

UEFA l-a desemnat pe Kevin De Bruyne omul meciului. Pe lângă gol, starul de la Manchester City a avut o acuratețe a paselor de 79% și a parcurs 11,7 kilometri.

VIDEO - Rezumatul partidei România - Belgia 0-2