Spaniolii îi fac praf pe fanii germani care l-au huiduit pe Cucurella: "O rușine! / Nu reprezintă țara!"

Marc Cucurella Franta Germania Spania EURO 2024
Data publicarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 08:28
Data actualizarii: Miercuri 10 Iulie 2024, 08:29

Spania a învins Franța, la Munchen, scor 2-1, și s-a calificat în finala EURO 2024. Marc Cucurella, fundașul ibericilor, a avut parte de un tratament dur pe durata jocului.

Pe întreg parcursul semifinalei de la EURO 2024, Marc Cucurella a fost huiduit de mulți suporteri germani la fiecare atingere de balon. Motivul? Spaniolul a comis un henț în prelungirile meciului cu Germania, din sferturi, un henț care nu a fost sancționat de arbitrul Anthony Taylor.

Reacții dure în Spania după ce Marc Cucurella a fost huiduit tot meciul de fanii germani

Întrebați despre tratatamentul la care a fost supus Marc Cucurella, spaniolii s-au arătat foarte deranjați după partida cu Franța.

"Cei care l-au huiduit pe Cucurella nu reprezintă pe nimeni, nu reprezintă Germania. Societatea germană este excelentă, dar ei nu reprezintă fotbalul de aici sau pe oricine altcineva", a spus selecționerul Spaniei, Luis de la Fuente, citat de Marca.

Dani Vivian, fundașul Spaniei, a avut o reacție asemănătoare: "Consider că este o rușine ce s-a întâmplat. Niciun jucător nu merită asta. Să mergi pe stadion și să huidui o persoană mi se pare lipsă de respect pentru cineva care doar își face meseria".

De ce a fost huiduit copios Marc Cucurella în timpul semifinalei Spania - Franța

În minutul 106 al partidei dintre Spania și Germania, Marc Cucurella blocat cu mâna un șut expediat de Jamal Musiala (21 de ani). Arbitrul englez Anthony Taylor nu a acordat penalty și nici nu a revăzut faza la marginea terenului.

Câteva minute mai târziu a urmat golul de 2-1 marcat de Spania, iar Germania a fost eliminată de la turneul final.

Fanii germani prezenți la semifinala dintre Spania și Franța nu au uitat momentul și l-au huiduit încă de la încălzire pe Marc Cucurella.