Spaniolul de la EURO 2024 chemat la Real Madrid: ”E perfect pentru noi”

Spaniolul de la EURO 2024 chemat la Real Madrid: ”E perfect pentru noi” EURO 2024

Spania a ajuns în finala EURO 2024. Ibericii vor întâlni Anglia duminică seară, de la 22:00, în direct la Pro TV și pe VOYO.

Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, este televizat în România la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO. Spania - Anglia e la Berlin, pe ”Olympiastadion”.

Dani Carvajal, fundașul dreapta al celor de la Real Madrid, dar și al echipei naționale de fotbal a Spaniei, a dezvăluit faptul că îl cheamă mereu pe Rodri, colegul său de la reprezentativa iberică, la Real Madrid.

Cotat la 120 de milioane de euro de site-urile de specialitate, Rodri se află la Manchester City din iulie 2019 și mai are contract cu echipa pregătită de Pep Guardiola până la finele stagiunii 2026/27.

”Îi spun lui Rodri în fiecare zi să semneze cu Real Madrid. Îi spun să lase Manchester, că nu e soare acolo, și să vină la Madrid că avem nevoie de el. El îmi răspunde că are contract... Ar fi perfect pentru noi”, a spus Dani Carvajal pentru tjcope, citat de jurnalistul sportiv Fabrizio Romano pe rețelele social media.

Spania - Anglia, finala EURO 2024

Furia Roja a învins-o pe Franța în prima semifinală a turneului final cu scorul de 2-1. Francezii au deschis scorul prin Kolo Muani, care l-a învins cu capul pe Unai Simon, din pasa lui Kylian Mbappe, dar spaniolii au revenit și au reușit să întoarcă scorul încă din prima repriză.

Lamine Yamal a restabilit egalitatea cu o execuție splendidă, iar Dani Olmo a înscris golul calificării.

În cea de-a doua semifinală de la EURO 2024 dintre Olanda și Anglia, britanicii s-au impus cu scorul de 2-1. ”Portocala Mecanică” a deschis scorul în minutul 7 prin Xavi Simons, dar Harry Kane a restabilit egalitatea în minutul 18, când a transformat un penalty controversat. Englezii au obținut calificarea abia în minutul 90+1, când Ollie Watkins a șutat din unghi și la învins pe Bart Verbruggen.

Marea finală dintre Spania și Anglia se va disputa duminică, de la 22:00, pe Olympiastadion din Berlin. Meciul va putea fi urmărit în direct pe PRO TV și VOYO.