Statistică îmbucurătoare! Ce șanse de calificare în optimi are România + ce cotă are să ajungă în sferturi  EURO 2024

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Naţionala României a fost învinsă de selecţionata Belgiei cu scorul de 2-0, la Koln, în grupa E de la EURO 2024. Belgia a câştigat, prin golurile marcate de Youri Tielemans (2) şi Kevin De Bruyne (80).

Cu acest rezultat şi după victoria Ucrainei în faţa Slovaciei (2-1), toate cele patru echipe din grupă au câte trei puncte şi totul se va decide în ultima etapă, pe 26 iunie, când vor avea loc meciurile Slovacia - România (Frankfurt, 19:00) şi Ucraina - Belgia (Stuttgart, 19:00).

În urma meciurile din faza a doua a grupelor, analiștii de la Opta au realizat un clasament actualizat al șanselor de calificare în optimile de finală, iar în grupa E, România este cotată cu prima șansă, urmată de Belgia, Slovacia și Ucraina.

În plus, tricolorii sunt cotați cu șanse destul de mari și pentru a accede în sferturile de finală, depășind reprezentative precum Croația, Danemarca, Ungaria sau Turcia.

Situația calificării României

• România se poate califica în optimile de finală în următoarele scenarii:
  • Victorie cu Slovacia: România este sigură de calificare.
  • Egalitate cu Slovacia: România se califică datorită golaverajului superior.
  • Înfrângere cu Slovacia: România are nevoie ca Belgia să învingă cu Ucraina și să aibă rezultate favorabile în cel puțin două dintre celelalte grupe pentru a se califica de pe locul 3.