"Surpriză uriașă!" Nemții dezvăluie motivul pentru echipa de start a Germaniei din meciul cu Spania

Emre Can Germania Spania EURO 2024
Data publicarii: Vineri 05 Iulie 2024, 18:15
Data actualizarii: Vineri 05 Iulie 2024, 18:15

Spania - Germania, capul de afiș din sferturile de finală de la EURO 2024, se joacă în această seară, de la ora 19:00. Partida de la Stuttgart va putea fi urmărită în direct pe PRO TV și VOYO.

Julian Nagelsmann, selecționerul Germaniei, a surprins în momentul anunțării echipei de start. Pentru prima dată la EURO 2024, Emre Can (30 de ani) este titular. Căpitanul Borussiei Dortmund a fost folosit la două partide din grupe, câte 10 și 18 minute contra Scoției (5-1), respectiv Ungariei (2-0), iar la duelul cu Elveția (1-1) a fost rezervă neutilizată. De asemenea, Can a fost introdus în minutul 64 al partidei cu Danemarca (2-0), din optimi.

Emre Can, titular în premieră la EURO 2024, chiar în meciul Spania - Germania

Emre Can a fost convocat de urgență la naționala Germaniei, cu doar două zile înainte de startul EURO 2024, în locul accidentatului Aleksandar Pavlovic (20 de ani). Acum, fostul mijlocaș de la Bayern, Liverpool sau Juventus are ocazia de a fi titular contra Spaniei.

"Surpriză uriașă!", a titrat ziarul german Bild după ce Emre Can a fost anunțat titular contra Spaniei. Nemții au explicat însă motivul probabil pentru care Julian Nagelsmann a luat această decizie.

"Jucătorul de la Borussia Dortmund va fi jucătorul special desemnat pentru a-l supraveghea pe starul Spaniei, Rodri", au explicat germanii.

Pe lângă titularizarea lui Emre Can, starul Florian Wirtz (21 de ani) începe din postura de rezervă pentru a doua oară consecutiv la EURO 2024, după ce în grupe a fost titular la toate jocurile.

• Echipa Germaniei pentru meciul cu Spania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Raum - Can, Kroos - Musiala, Gundogan, Sane - Havertz