PROGRAM Tabloul complet al sferturilor de finală de la EURO 2024: când și unde se joacă meciurile care vor decide semifinalistele din Germania!

sferturile euro 2024 program euro 2024 EURO 2024
Data publicarii: Joi 04 Iulie 2024, 12:44
Data actualizarii: Joi 04 Iulie 2024, 12:44

Marți, 2 iulie, a fost stabilit tabloul sferturilor de la EURO 2024.

România a fost învinsă de Olanda la Munchen, scor 0-3, și a părăsit competiția din optimile de finală. Un parcurs impresionant pentru ”tricolori”, dacă ținem cont că, înainte de EURO 2024, echipa națională avea o singură victorie în istorie la turneul continental.

Olanda va juca în sferturile de finală cu Turcia, care s-a impus dramatic la Leipzig în fața Austriei, scor 2-1

Meciul care se va disputa la Berlin pe data de 6 iulie completează tabloul sferturilor de finală de la EURO 2024.

Sferturile de finală EURO 2024:

• Spania - Germania, 5 iulie, ora 19:00 (Stuttgart) LIVE pe PRO TV și VOYO
  • Portugalia - Franța, 5 iulie, ora 22:00 (Hamburg) LIVE pe PRO TV și VOYO
  • Olanda - Turcia, 6 iulie, ora 19:00 (Berlin) LIVE pe PRO TV și VOYO
  • Anglia - Elveția, 6 iulie, ora 22:00 (Dusseldorf) LIVE pe PRO TV și VOYO

Programul semifinalelor:

Semifinala 1, 9 iulie, ora 22:00 (Munchen)

Semifinala 2, 10 iulie, ora 22:00 (Dortmund)

Finala EURO 2024: 14 iulie, ora 22:00 (Berlin)

Gazzetta dello Sport: "România rămâne cu o aventură frumoasă și o galerie minunată"

Publicația din Italia a tras și câteva concluzii după parcursul României de la EURO 2024: locul 1 în grupa E și eliminare în optimi după 0-3 contra Olandei.

"România nu a avut calitatea individuală demnă pentru un loc în optimile Campionatului European. Drăguș, atacantul, nu a pus niciodată pericol. Hagi și Man, pe flancuri, au încercat câteva driblinguri, dar nu l-au deranjat deloc pe Verbruggen. Alibec, intrat în locul lui Mihăilă, nu a schimbat nimic. Cel mai bun a fost Radu Drăgușin, fotbalist ajutat de Italia, însă la golul de 2-0 este și el responsabil.

Și așa se întoarce naționala României la București. Ce rămâne după acest European? O aventură frumoasă și o galerie minunată, care, în minutul 90, în mijlocul 'depresiei' a început să scandeze 'România, România'", au mai scris italienii.