VIDEO Ucraina, amical serios cu Polonia înainte de meciul cu România de la EURO 2024! Artem Dovbyk și compania mai au un joc de pregătire

Echipa Nationala Artem Dovbyk EURO 2024 nationala Ucrainei Serghei Rebrov EURO 2024
Data publicarii: Sambata 08 Iunie 2024, 08:23
Data actualizarii: Sambata 08 Iunie 2024, 08:25

Campionatul European din Germania este transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Selecţionata de fotbal a Ucrainei, prima adversară a României la EURO 2024, a fost învinsă de Polonia cu scorul de 3-1, vineri seara, la Varşovia, în penultimul lor test înaintea Campionatului European din Germania (14 iunie-14 iulie).

Toate golurile s-au marcat în prima repriză, polonezii înscriind de trei ori în primele 30 de minute, prin Sebastian Walukiewicz (11), Piotr Zielinski (16) şi Taras Romanczuk (30).

Golul de onoare al echipei antrenate de Serghei Rebrov a fost semnat de Artem Dovbyk (41), atacant la Girona și golgheterul ultimei ediții La Liga.

Ucraina, 0-0 cu Germania și 1-3 cu Polonia în meciurile amicale

Ucraina a aliniat o formulă complet diferită de echipa care a ţinut în şah Germania, 0-0, luni: Gheorghi Buşcean - Oleksandr Timcik, Valeri Bondar, Maksim Talovierov, Vitali Mikolenko (Oleksandr Zincenko, 46) - Andri Iarmolenko (Viktor Ţîgankov, 70), Ruslan Malinovski (Bogdan Mihailicenko, 70), Serhi Sidorciuk, Oleksandr Zubkov (Mihailo Mudrik, 70) - Gheorghi Sudakov (Mikola Şaparenko, 81) - Artem Dovbyk (Vladislav Vanat, 70), conform Agerpres.

De partea cealaltă, polonezii i-au menajat pe portarul Wojciech Szczesny şi pe atacantul Robert Lewandowski.

Atacantul Arkadiusz Milik (Juventus) s-a accidentat după doar două minute de joc şi a devenit incert pentru turneul final din Germania.

Marți, ultimul amical al Ucrainei înainte de duelul cu România

Polonia va juca ultimul meci amical contra Turciei, luni, în timp ce Ucraina va înfrunta Republica Moldova, marţi, la Chişinău.

România şi Ucraina fac parte din Grupa E la EURO 2024, alături de Belgia şi Slovacia, urmând să joace primul meci din grupă, pe 17 iunie, la Munchen.

Polonia va evolua în Grupa D, alături de Franţa, Olanda şi Austria.