Un fost internațional român știe care e diferența dintre România '94 și selecționata lui Edi Iordănescu: ”Nu am avut așa ceva atunci”

Un fost internațional român știe care e diferența dintre România 94 și selecționata lui Edi Iordănescu: ”Nu am avut așa ceva atunci” EURO 2024

Generația de Aur a României a ajuns până în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din 1994, organizat în Statele Unite ale Americii. Generația de Suflet a lui Edward Iordănescu a ajuns până în optimile Campionatului European din 2024, găzduit de Germania.

EURO 2024 se vede la Pro TV, Pro Arena și pe VOYO.

România a încheiat pe primul loc Grupa E de la turneul final din Germania, după ce a învins-o pe Ucraina cu 3-0, a pierdut cu Belgia 0-2 și a remizat cu Slovacia 1-1. În optimi, tricolorii au fost eliminați de la EURO de Olanda, după ce selecționata lui Ronald Keoman s-a impus cu 3-0.

Cristi Dulca, fost internațional român care a bifat 32 de minute la Campionatul Mondial din 1998 (în meciul cu Tunisia, 1-1), a evidențiat că România lui Edward Iordănescu a avut parte de mai multă susținere în tribune față de Generația de Aur.

”Pentru mine a fost uimitor faptul că echipa națională a fost susținută de așa public! Inclusiv în grupe, inclusiv la meciul cu Olanda. Nu mă așteptam să fie 30-40 de mii de români la meciurile naționale.

La finalul meciului cu Olanda, am demonstrat că susținem echipa națională și că ținem cu ea! Cumva, ne-a unit acest Campionat European.

Noi în perioada 94-98 nu am avut așa susținere în tribune. Erau probleme cu vizele. Ajungeai greu în Europa să susții echipa națională. Acest public, pentru mine, a fost nu de nota 10, ci de nota 20!”, a spus Cristian Dulca la Gold FM.

România - Olanda 0-3

Tricolorii au început în forță confruntarea de la Munchen, dar olandezii au fost mai eficienți. Cody Gakpo a deschis scorul în minutul 20, după ce l-a ridiculizat pe Andrei Rațiu și l-a învins pe Florin Niță cu un șut la colțul scurt.

În actul secund, jucătorul de la Liverpool l-a mai pus la punct o dată pe Florin Niță, dar reușita a fost invalidată de VAR, din cauza unei poziții de ofsaid.

Spre final, olandezii au turat motoarele și au marcat de două ori în 10 minute. Malen majorat diferența în minutul 83, după o acțiune pe cont propriu a lui Cody Gakpo, ca același Malen să închidă tabela de marcaj la 3-0, în 90+3.