VIDEO EXCLUSIV Verdictul specialistului după faza controversată din Spania - Germania

Verdictul specialistului după faza controversată din Spania - Germania EURO 2024

Germania a fost eliminată în sferturile de finală de la EURO 2024 după o înfrângere dramatică cu 1-2 împotriva Spaniei.

Meciul, disputat la Stuttgart Arena, a fost marcat de o fază controversată de arbitraj care a stârnit nemulțumiri în rândul echipei germane și a fanilor acesteia.

Spania a deschis scorul în minutul 51 printr-un gol marcat de Dani Olmo, însă Germania a reușit să egaleze în minutul 89 prin Florian Wirtz, care a dus meciul în prelungiri. În minutul 119, Mikel Merino a marcat golul victoriei pentru Spania și a obținut astfel calificarea "Furiei Roja" în semifinale.

Faza controversată

Un moment crucial al meciului a avut loc în minutul 106, când fundașul spaniol Marc Cucurella a comis un henț în propriul careu.

Arbitrul central Anthony Taylor a decis să nu acorde penalty, considerând că mișcarea mâinii lui Cucurella a fost una naturală, deși reluările au arătat că mâna acestuia era depărtată de corp în momentul contactului cu mingea.

Verdictul specialistului

Torsten Kinhofer, expertul BILD în arbitraj, a analizat această fază și a oferit verdictul său.

"Pentru mine a fost mai mult un penalty pentru că mâna era clar întinsă. Dar, pentru Taylor, a fost o mișcare naturală. Este păcat dacă o astfel de scenă ar fi decis jocul", a declarat Kinhofer, conform sursei citate.

• Retras în 2015, Kinhofer a arbitrat peste 200 meciuri în Bundesliga, cât și în alte competiții, precum DFB-Pokal.