Veste proastă pentru România! Anunțul slovacilor despre cel mai valoros jucător al echipei

Slovacia EURO 2024 Romania EURO 2024
Data publicarii: Marti 25 Iunie 2024, 15:33
Data actualizarii: Marti 25 Iunie 2024, 15:33

România se va duela cu Slovacia, în ultimul meci din grupele EURO 2024, partidă programată miercuri, de la 19:00, în direct pe PRO TV și VOYO.

David Hancko (26 de ani), cel mai valoros jucător din lotul Slovaciei, s-a accidentat în timpul meciului cu Ucraina, scor 1-2, cu cinci zile înainte de meciul România - Slovacia.

David Hancko s-a întors la antrenamente înainte de România - Slovacia

În minutul 62, fundașul central s-a întins pentru a prelua o minge în propria jumătate și a simțit dureri în zona inghinală. Hancko a avut nevoie de îngrijiri medicale și nu a mai putut continua partida. Selecționerul Francesco Calzona l-a scos de pe teren pe Hancko, iar, în locul său, a fost introdus Adam Obert.

Adversarii noștri sperau ca David Hancko să se recupereze până la meciul cu România și se pare că dorința li s-a îndeplinit. Presa din Slovacia a scris marți faptul că fundașul central s-a antrenat alături de restul echipei.

Vești bune din cantonamentul echipei naționale. David Hancko s-a întors pe gazon și s-a antrenat alături de restul echipei. Fotbalistul a avut zâmbetul pe buze și s-a antrenat cu coapsa dreaptă bandajată. Fundașul nu a lipsit de la niciun exercițiu în cele 15 minute în care presa a putut lua parte la antrenament”, au scris slovacii de la sportweb.pravda.sk.

Totuși, viitorii adversari ai României au avut și vești proaste înaintea meciului: ”Fundașul Denis Vavro s-a antrenat individual alături de fizioterapeutul David Brunn. Deocamdată, nu este clar de ce fundașul de la FC Copenhaga nu s-a încălzit alături de restul echipei. Probabil, Francesco Calzona va lămuri acest lucru la conferința de presă”.

David Hancko este cel mai bine cotat jucător din lotul Slovaciei. Transfermarkt estimează că fotbalistul valorează nu mai puțin de 35 de milioane de euro.

Hancko a început fotbalul la MSK Zilina, iar, în cariera sa, a mai evoluat pentru echipe precum Fiorentina, Sparta Praga și Feyenoord.