VIDEO România s-a calificat în optimile EURO 2024 de pe primul loc. Egal istoric cu Slovacia

EURO 2024
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 26 Iunie 2024, 21:01
Data actualizarii: Miercuri 26 Iunie 2024, 21:07

România s-a calificat miercuri seara în optimile EURO 2024, după ce a terminat grupa E pe primul loc. Ultimul meci dintre România și Slovacia s-a terminat la egalitate 1-1 și partida Ucraina – Belgia a fost 0-0.

EURO 2024 este transmis în exclusivitate pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO, în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024.

Calificare pentru România după egalul cu Slovacia din ultimul meci din grupa E. Echipa lui Edi Iordănescu a terminat pe primul loc grupa de la EURO 2024 și va juca în optimi împotrvita Sloveniei sau a Olandei. Adversara va fi știută după ultimele două meciuri din această seară.

Egalul României a venit după ce în minutul  24 Slovacia a deschis scorul prin Ondrej Duda, care a scăpat din marcaj, a preluat cu cu capul mingea trimisă din centrare de  Juraj Kucka și a marcat în poarta lui Niță.

Zece minute mai târziu, în minutul 37, România a egalat dintr-un penalty obținut de Ianis Hagi și transformat de Răzvan Marin.