VIDEO EXCLUSIV „Deja regretă!” Ce scriu belgienii după ce România i-a trimis să joace cu Franța în optimile EURO 2024

Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 28 Iunie 2024, 17:15
Data actualizarii: Vineri 28 Iunie 2024, 17:38

Belgia - Franța e luni, 1 iulie, de la ora 19:00, în direct și în exclusivitate la PRO TV și pe VOYO.

Belgia a terminat a doua în Grupa E, câștigată de România la EURO 2024

A fost prima grupă din istoria campionatului european de fotbal în care toate cele patru echipe au terminat la egaliate de puncte, fiecare având patru.

Belgienii încearcă să calmeze spiritele, după certurile din finalul meciului cu Ucraina

• Lukaku, huiduit de o parte din suporteri, în minutul 90 al meciului cu Ucraina, încheiat 0-0.
  • 85 de goluri a înscris Romelu Lukaku pentru Belgia, în 118 selecții.

Dar în tabăra belgienilor s-a iscat o tensiune teribilă, în finalul meciului din ultima etapă a fazei grupelor. Golgheterul istoric al „Dracilor roșii”, Romelu Lukaku a fost huiduit de fani, în momentul în care a fost schimbat cu Lois Openda.

„Mulți deja regretă,” a titrat publicația Nieuwsblad, referindu-se la fanii care s-au angajat în corul de fluierături auzit în minutul 90 al partidei cu Ucraina.

Belgia - Franța, anunțat cel mai puternic meci al optimilor UEFA EURO 2024

• România a terminat peste Belgia în Grupa E deoarece a avut 4 goluri înscrise, iar belgienii, doar două.

Ca replică la huiduieli, căpitanul Kevin De Bruyne le-a comunicat coechipierilor să nu facă turul de onoare, programat imediat după semnarea calificării în optimile EURO 2024, rundă în care îi vor avea ca adversari pe francezi.

Și gestul acesta a fost interpretat negativ de o anumită parte a suporterilor belgieni.

„Avem șanse de 40% să trecem de Franța. Dacă reușim să înscriem primii, situația se poate schimba,” s-a mai scris în presa belgiană, înainte de Franța - Belgia, meci care va fi transmis luni, 1 iulie, în direct și în exclusivitate de PRO TV și VOYO.

La EURO 2024, Lukaku are trei goluri înscrise, dar niciunul validat, deoarece toate au fost marcate din poziție neregulamentară.

REZUMAT | România - Belgia 0-2 (23/06/2024)