Romania - Olanda EURO 2024 Romania - Olanda la PRO TV Ronald Koeman EURO 2024
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 14:25
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 14:37

România - Olanda se joacă marți, de la ora 19:00, în direct și în exclusivitate la PRO TV și pe VOYO!

România - Olanda poate fi meciul care poate face „Generația de Suflet” capabilă să umple pagini întregi în istoria fotbalului românesc.

Înaintea duelului care va decide a șaptea sfertfinalistă de la EURO 2024, antrenorul olandezilor, Ronald Koeman a invitat la calm, dar într-o manieră intrigantă, folosind cuvântul „panică.”

Ronald Koeman vrea să revadă în meciul cu România „puțin din norocul” avut în finala EURO 1988

„Nu se vor schimba prea multe. Nu există motive pentru ca asta să se întâmple.

Desigur că prestația noastră nu a fost bună, dar nu văd motive pentru panică,” a declarat Ronald Koeman, după ce batavii au cedat în fața austriecilor, scor 3-2, în ultima fază a grupelor.

Olanda a câștigat un singur meci în faza grupelor, scor 2-1 împotriva Poloniei, în prima etapă. Victoria a fost adusă în minutul 83 de rezerva-pericol a olandezilor, Wout Weghorst.

Revenim la Munchen: România - Ucraina 3-0 (17 iunie 2024)

Koeman încearcă să minimizeze efectele prestației modeste din meciul cu Austria, de la Berlin

„Dacă vom avea puțin din norocul pe care l-am avut în 1988, vom câștiga și meciul cu România,” a mai spus Koeman, la conferința de presă susținută marți-seară, invocând „spiritul de la Munchen,” notează Dutch News

Frații Koeman au fost titulari în finala câștigată de Olanda la EURO 1988, în fața U.R.S.S., scor 2-0, prin golurile marcate de Gullit și Van Basten.

Olanda - Austria 2 - 3 | Rezumat (25 iunie 2024)