Romania 0-0 Irlanda! Generatia Facebook a ratat semifinalele! Cehia 1-0 Grecia

Romania 0-0 Irlanda! Generatia Facebook a ratat semifinalele! Cehia 1-0 Grecia Euro "U19" 2011 Romania

Generatia Facebook n-a batut pe nimeni in grupa de la Euro U19! Semifinalele, Cehia - Serbia si Spania - Irlanda, se joaca vineri in direct pe Sport.ro,  www.sport.ro si m.sport.ro!

Echipa nationala under-19 a Romaniei a ratat calificarea in semifinalele Campionatului European, dupa ce a terminat la egalitate, marti, la Berceni, in fata a 2.000 de spectatori, scor 0-0, cu reprezentativa similara a Irlandei, in ultimul meci din grupa A.

Selectionerul Romaniei, Lucian Burchel, a folosit urmatoarea formula de echipa: Branescu - Gugu (Fl. Ilie '46), Remes, Avramia, Murgoci - Benzar, Amet - Nastasie, Stanciu, Chitosca (Walleth '90+2) - Roman (Gavra '62).

In celalalt meci al grupei, formatia Cehiei a invins, la Mogosoaia, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa nationala a Greciei, prin golul marcat de Prikryl, in minutul 70.

Clasament final: 1. Cehia 9 puncte, 2. Irlanda 4 puncte, 3. Grecia 3 puncte, 4. Romania 1 punct.

Cehia - Serbia si Spania - Irlanda sunt meciurile din semifinalele Campionatului European under-19, dupa rezultatele inregistrate, marti, in ultimele meciuri din grupa B.

Echipa Spaniei a terminat pe primul loc in grupa B, desi a fost invinsa, la Chiajna, cu scorul de 3-0 (1-0), de reprezentativa Turciei. Golurile invingatorilor au fost marcate de Ramalho '31 autogol, Kamil Corekci '51 si Sergi Gomez '56 autogol.

Selectionata Serbiei a incheiat grupa B pe locul secund, dupa ce a terminat la egalitate, la Buftea, scor 1-1 (1-0), cu formatia Belgiei. Sarbii au deschis scorul prin Mrkela, in minutul 6, belgienii reusind egalarea prin Vermijl, in minutul 73.

Clasamentul final al grupei B: 1. Spania 6 puncte, 2. Serbia 4 puncte, 3. Turcia 4 puncte, 4. Belgia 2 puncte.