ajax Panathinaikos remko pasveer Europa League
Data publicarii: Vineri 16 August 2024, 00:40
Data actualizarii: Vineri 16 August 2024, 00:39

Ajax și Panathinaikos au oferit meciul serii în Europa League. Duelul retur de pe Johan Cruijff Arena s-a încheiat după executarea a nu mai puțin de 34 de lovituri de departajare!

Ajax s-a calificat în play-off-ul Europa League, după 13-12 la loviturile de departajare. A fost 1-0 pentru "lăncieri" în turul din Grecia, 1-0 după 90 de minute pentru Panathinaikos la retur, iar partida a ajuns la loteria penalty-urilor.

Ajax a eliminat Panathinaikos după 34 de lovituri de departajare

Duelul de pe Johan Cruijff Arena a fost plin de dramatism. Panathinaikos a trimis meciul în prelungiri după un gol înscris de brazilianul Tete în minutul 89.

În prelungiri, Ajax a avut un gol anulat de VAR, iar partida a ajuns la loviturile de departajare, unde au fost nu mai puțin de 34 de șuturi. Olandezii au avut de patru ori șansa de a marca și de a închide meciul în urma ratărilor lui Panathinakos, însă în niciuda dintre ocazii nu au transformat.

Eroul serii este cu siguranță portarul Remko Pasveer, în vârstă de 40 de ani. Goalkeeper-ul lui Ajax a apărat cinci lovituri de departajare executate de Panathinaikos și a transformat când i-a venit rândul.

Ajax obține astfel calificarea în play-off-ul Europa League, unde va întâlni formația poloneză Jagiellonia. Meciurile se vor disputa pe 22 și 29 august.

De partea cealaltă, Panathinaikos coboară în play-off-ul Conference League, unde va înfrunta echipa franceză Lens. Meciurile sunt programate tot pentru datele de 22 și 29 august.